Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Policie odložila případ úmrtí tří lidí po pádu stromu na auto

15. 5. 2023

page.Name
Trutnovská policie koncem dubna odložila nehodu, při níž v Krkonoších loni 19. června po pádu stromu na osobní auto zemřeli tři lidé. Strom se zlomil a spadl při poryvu větru. Podle policie se nestal žádný trestný čin ani jiný delikt.

Policejní komisař podle ní případ odložil na základě listinných důkazů, vyhotovení a prostudování znaleckého posudku z oboru ochrana přírody, odvětví hodnocení stavu stromů, jejich poškození, péče o stromy a dendrologie.

„Podle znalce byl bezprostřední příčinou pádu smrku extrémně silný poryv větru spojený s infekcí kmene (houbou) václavkou smrkovou," uvedla dnes mluvčí policie Šárka Pižlová. Pracovníci Správy Krkonošského národního parku podle znalce nemohli předpokládat, že ponechání zbytků starých porostů představuje vysokou míru rizika, zejména pokud je ponechání takových zbytků porostů běžnou praxí v Krkonoších a jiných horách v ČR.

Případ policie vyšetřovala jako trestný čin usmrcení z nedbalosti. Případnému pachateli mohl hrozit trest vězení na jeden rok až šest let. Kmen zříceného stromu policisté po nehodě zajistili a odvezli ke znaleckému zkoumání.

Strom spadl na auto na silnici II/252 do Malé Úpy asi 200 metrů za odbočkou ze silnice Trutnov - Pec pod Sněžkou. V autě, které jelo od Malé Úpy, na místě zemřely dvě ženy ve věku 76 a 88 let a patnáctiletý chlapec. Šestasedmdesátiletého řidiče záchranáři vrtulníkem převezli do nemocnice.

Spadlý strom měl délku 30 metrů a byl starý asi 150 let. Strom byl také zřejmě zasažený hnilobou. „Strom vypadal zdravě a nic nenasvědčovalo tomu, že by hrozil jeho pád," řekl po nehodě mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Správa KRNAP následně u silnice do Malé Úpy nechala v místě nehody preventivně pokácet 15 stromů, které by mohly být rizikové.

Podobný případ se stal v Krkonoších letos v lednu v Hertvíkovicích u Mladých Buků, kde na projíždějící osobní automobil spadl strom. Řidič zraněním podlehl. Policie případ nadále vyšetřuje.

Loni začátkem července po pádu stromu na automobil na takzvané staré silnici ze Svobody nad Úpou do Janských Lázní v Krkonoších zemřela řidička, v autě jela sama. Strom na auto spadl při kácení. Protože se na kácení také podílel policista ve svém volnu, vyšetřování případu si převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

ČTK
Foto: Hasiči