Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Požár paseky u Starého Rokytníku likvidovalo osm jednotek hasičů

11. 5. 2023

Požár paseky u Starého Rokytníku likvidovalo osm jednotek hasičů 0 snímků
Osm hasičských jednotek u Starého Rokytníku ve středu zasahovalo u požáru lesní paseky po těžbě dřeva. Hořelo na ploše 100krát 50 metrů. Letos jde o první rozsáhlejší požár v přírodním prostředí v Královéhradeckém kraji. Požár, který rozfoukal silný vítr, byl hasičům nahlášen v 11:18. Asi pod dvou hodinách ho uhasili.

„Šlo o požár paseky a části náletového břehu. Požár se rozšířil vlivem silného větru po předchozím pálení. Škoda nevznikla, ale bylo uchráněno 20 milionů korun. Vlivem silného větru hrozilo další rozšíření požáru na mladý les," řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Hořelo v hůře přístupném terénu mezi Starým Rokytníkem a Bohuslavicemi mimo zastavěnou oblast. „Cisterny byly na přístupové cestě, hasiči roztáhli hadicové vedení. Nikomu se nic nestalo. Příčinou byla nedbalost, nedohašené pálení. Letos jde v kraji o první větší požár v přírodním prostředí,“ dodala Götzová.

V Královéhradeckém kraji se letos nástup rozsáhlých požárů v přírodním prostředí oproti loňskému roku opozdil asi o měsíc, důvodem byl poměrně deštivý a chladný březen. V březnu 2022 v meziročním srovnání zaznamenali hasiči v kraji rekordní nárůst požárů porostů, hasiči tehdy likvidovali v regionu 198 požárů, z toho asi 130 v přírodním prostředí. V březnu 2021 zaznamenali hasiči deset požárů v přírodě.

Hasiči nedoporučují pálit klestí, trávu či biologický odpad, když je silný vítr a sucho. Okolní prostředí je po zimě nezvykle vyprahlé, k rozvoji požáru tak stačí velmi málo, třeba i jen mírnější vítr, který oheň rychle rozfouká.

ČTK
Foto: HZS Královéhradeckého kraje