Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Požár stáje likvidovali hasiči sedm hodin, škoda je až deset milionů korun

6. 1. 2023

Požár stáje likvidovali hasiči sedm hodin, škoda je až deset milionů korun 0 snímků
Požár stáje s jalovicemi ve Zlaté Olešnici v noci na dnešek způsobil škodu až deset milionů korun. Oheň hasiči zcela zlikvidovali dnes po 02:00, tedy po zhruba sedmi hodinách od příjezdu na místo požáru. Při požáru uhynulo 150 ze 160 ustájených jalovic. Příčina požáru zatím není známa. Dnes dopoledne hasiči ještě dohašovali menší ohniska.

Oheň zničil budovu a traktor, škoda na uhynulých zvířatech tvoří přibližně třetinu odhadnuté celkové škody. Původně hasiči škodu odhadli na miliony korun, později mínili, že by mohla být až deset milionů korun. Výší škody jde o jeden z největších požárů v Královéhradeckém kraji za poslední rok.

Příčiny ohně na místě od dnešního rána zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie a experti z Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdanči. Na místo přijeli i zástupci veterinární správy.

Místo požáru, které je na jihovýchodním okraji vesnice, bylo do rána pod dohledem jednotky dobrovolných hasičů. Při požáru se zranil jeden člověk, nadýchal se kouře.

Desítky hasičů z deseti jednotek (profesionální hasiči ze stanice Trutnov a JSDH Úpice, Bernartice, Žacléř, Mladé Buky, Zlatá Olešnice, Hajnice, Trutnov – Horní Staré Město, Batňovice a Radvanice) k požáru vyjely před 19:00. „Už při příjezdu hasičů na místo byl požár v pokročilé fázi, plameny se rozšířily prakticky na celou budovu," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová. Jalovice již ležely na zemi zřejmě udušené kouřem. Deseti zvířatům se podařilo ze stáje utéct ven. Hasiči jim pak za pomoci místních postavili provizorní ohradu.

Oheň hasiči likvidovali zvenčí budovy, protože střecha objektu se pod silným žárem postupně hroutila a pohyb uvnitř by byl pro hasiče nebezpečný. Dalšímu šíření ohně hasiči zamezili asi po hodině hašení. Ve Zlaté Olešnici hasiči zřídili čerpací stanoviště u retenční nádrže a vodu k místu požáru vozili kyvadlově. K hořící stáji ji pak dostávali asi 200 metrů dlouhým hadicovým vedením.

Poslední požár s velkým úhynem hospodářských zvířat byl v Královéhradeckém kraji v březnu 2017 v Hlušicích na Hradecku. Při požáru haly tam uhořelo 3500 kachňat.

čtěte také: Stáje u Zlaté Olešnice zachvátil požár, uhynulo asi 150 krav


ČTK

Foto: Hasiči