Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Požár stáje s jalovicemi vznikl od závady na elektroinstalaci traktoru

9. 1. 2023

page.Name
Příčinou čtvrtečního požáru stáje s jalovicemi ve Zlaté Olešnici se škodou deset milionů korun korun byla technická závada na elektroinstalaci traktoru. Stroj stál zaparkovaný v přípravně krmiva pro dobytek. Při požáru uhynulo 150 ze 160 ustájených jalovic.

„Vyšetřovatelé identifikovali při ohledání požářiště ohnisko v motorové části traktoru, který byl zaparkovaný v přípravně krmné směsi pro dobytek. Odtud se požár rychle šířil i do prostoru stájí,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová. Na objasnění příčiny se podle ní vedle vyšetřovatelů hasičů a policie podíleli i experti z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče.

Oheň zničil budovu a traktor, škoda na uhynulých zvířatech tvoří přibližně třetinu odhadnuté celkové škody. Při požáru se zranil jeden člověk, nadýchal se kouře. Výší škody jde o jeden z největších požárů v Královéhradeckém kraji za poslední rok.

Oheň hasiči likvidovali zvenčí budovy, protože střecha objektu se pod silným žárem postupně hroutila a pohyb uvnitř by byl pro hasiče nebezpečný. Ve Zlaté Olešnici hasiči zřídili čerpací stanoviště u retenční nádrže a vodu k místu požáru vozili kyvadlově. K hořící stáji ji pak dostávali asi 200 metrů dlouhým hadicovým vedením.

Poslední požár s velkým úhynem hospodářských zvířat byl v Královéhradeckém kraji v březnu 2017 v Hlušicích na Hradecku. Při požáru haly tam uhořelo 3500 kachňat.

ČTK
Foto: hasiči