Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Ústav: Pilotka, která loni zemřela po pádu kluzáku, nezvládla manévr

3. 11. 2023

page.Name
Příčinou tragické letecké nehody z 1. srpna 2022 u letiště v Novém Městě nad Metují na Náchodsku bylo málo nalétaných hodin na typu letadla, málo zkušeností s létáním na kluzácích a nezvládnutí manévru při cvičném letu. Při pádu bezmotorového letounu zemřela devatenáctiletá žákyně pilotního kurzu, v kluzáku letěla sama.

Vyplynulo to ze závěrečné zprávy šetření nehody zveřejněné na webu Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN). Povětrnostní podmínky neměly podle zprávy vliv na vznik a průběh letecké nehody. Šlo o kluzák typu Orličan VT 116 ORLÍK ll. Při pádu byl zničen.

Podle zprávy Aeroklub Nové Město nad Metují organizoval na novoměstském letišti plachtařské soustředění, účastníky byli i pilotní žáci. Po splnění a zvládnutí předepsaných úloh přezkušující instruktor povoloval pilotnímu žáku provádění samostatných letů.

"Pilotka – žákyně se účastnila uvedeného soustředění. Prováděla samostatný let po okruhu. Kluzák při přiblížení na přistání ve čtvrté zatáčce přešel do vývrtky a pod velkým úhlem dopadl na pole. Pilotka - žákyně při letecké nehodě zahynula," uvedl ve zprávě ÚZPLN.

Příčinou letecké nehody byl podle zprávy pád do "vývrtky" ze zatáčky o 360 stupňů se zvětšujícím se náklonem. Tuto zatáčku málo zkušená pilotka prováděla na pokyn instruktora pro úpravu výšky na přistání po čtvrté okruhové zatáčce. "Vývrtku se pilotce - žákyni, i vzhledem k malé výšce, nepodařilo vybrat," uvedla zpráva.

Vyplývá z ní také to, že na letoun, se kterým havarovala, nebyla zvyklá, kritický let byl jejím pátým na tomto typu kluzáku. "Provedla kritický let na typu VT 116 po přestávce delší než deset měsíců na tomto typu. Měla malé zkušenosti s létáním na kluzácích," uvedla zpráva.

ČTK
Foto: Policie ČR