Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Policista zachránil ženě 300 tisíc, chtěla je vložit do bitcoinmatu

21. 12. 2023

page.Name
Ve volném čase, při vánočních nákupech pomohl trutnovský policista zachránit cizí ženě velké úspory. Pochopil totiž, že se jí snaží podvodníci připravit o peníze, když je vkládala do bitcoinmatu. Kdyby nebyl tak všímavý, starší žena by s velkou pravděpodobností přišla o 300 tisíc korun.

Příběh se odehrál v pardubickém obchodním domě. Policista s rodinou vyrazili na nákupy. Zatímco manželka s dcerou nakupovaly v prodejnách, on na ně čekal na chodbě. Přitom zaslechl ženský hlas: „Mě ta dvoutisícovka tam nejde vložit“. Jelikož se v práci věnuje vyšetřování podvodů, zbystřil a šel za ženou.

Dotyčná držela v ruce držela mobil, telefonovala a současně vkládala peníze do bitcoinmatu. Policista se ženy zeptal, zda má na lince bankéře a sdělil jí, že pokud tomu tak je, jedná se s největší pravděpodobností o podvod.

Žena mu začala vyprávět typický příběh, který kriminalisté za několik posledních měsíců slyšeli vícekrát. „Ráno ji volali z její banky s tím, že jí někdo naboural účet a že musí veškeré své peníze vybrat a vložit do bitcoinmatu,“ popsala policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Důvěřivá žena poslechla a ještě než si ji všiml policista, vložila do bitcoinmatu 20 tisíc korun. Policista nelenil, ihned přivolal policisty z Pardubic a sdělil jim, co se odehrálo a že má poškozená u sebe ještě velký obnos, který by bylo vhodné opět uložit na bankovní účet.

„Díky profesionálnímu a rychlému jednání trutnovského policisty se nakonec podařilo zachránit ženě i již vložených 20 tisíc korun. Patří mu velké poděkování. Ani v době mimo službu mu není lhostejné protiprávní jednání a všímá si lidí a dění okolo sebe,“ uvedla Pižlová.

Poškozená přivolaným policistům popsala, že podvodník jí dokonce přivolal do bydliště taxi, aby si byl zřejmě jistý, že se čin uskuteční. „Nejprve jí řidič dovezl do banky, kde vybrala 300 tisíc korun a poté jí odvezl do obchodního centra k bitcoimatu,“ upřesnila Šárka Pižlová.

Policisté opakovaně vyzývají občany, aby se v podobných případech vydali na pobočku své banky a věc řešili osobně. „Nikdy nevíte, kdo je na druhém konci hovoru,“ dodala policejní mluvčí Šárka Pižlová.

(pac, tz-špi)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek