Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Bouřka kácela stromy a ničila střechy, do terénu museli hasiči a energetici

4. 10. 2023

Bouřka kácela stromy a ničila střechy, do terénu museli hasiči a energetici 0 snímků
Silná bouřka, který se v úterý večer přehnala krajem, způsobila škody i na Trutnovsku. „Lidé nám hlásili spadlé stromy na komunikace, docházelo k pádu stromů na zaparkovaná auta, silný vítr poškodil v několika případech střešní krytiny. Vše se obešlo bez zranění,“ oznámila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Následky bouřky odstraňovali během noci profesionální i dobrovolní hasiči. V kraji měli hlášeno 107 událostí - na Jičínsku 33, Hradecku (28), Trutnovsku (27) a Náchodsku (19). „Na Rychnovsku nemáme v souvislosti s nepříznivým počasím ani jeden zásah,“ upřesnila Götzová.

Například stromy spadlé na zaparkovaná osobní vozidla odstraňovaly jednotky v Libáni, v Trutnově v Úpské ulici a ve Smiřicích. Ve Studnici na Náchodsku naboural do spadlého stromu po 21. hodině osobní automobil. „Hasiči vozidlo vyprostili a strom z vozovky odstranili, nehoda byla bez zranění,“ řekla mluvčí.

Se zajištěním poškozených střešních krytin pomáhali hasiči v Lužci nad Cidlinou, Novém Bydžově, Ostroměři a na dvou místech ve Dvoře Králové nad Labem. „Třeba v královédvorské ulici Pod Lesem sroloval silný vítr část plechové střechy na rodinném domě, hasiči ji pomohli sundat dolů a střechu provizorně zakryli,“ dodala mluvčí hasičů Martina Götzová.

Energetikům v hradeckém kraji bouřka a silný vítr nadělily ještě v noci dvanáct poruch na vedení vysokého napětí, v sedm ráno už jich řešili pouze pět. „Večer a v noci se na východě Čech ocitlo přes pět tisíc domácností bez energie, k sedmé hodině ranní to bylo už jen pět set domácností,“ hlásila po ránu mluvčí energetické společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

„Nejčastější příčinou poruch je bouřková činnost, silný vítr, pád stromů a větví do vedení, máme na řadě míst poškozené izolátory, přetrhané vodiče,“ doplnila mluvčí.

(pac, tz-mgö, šlb)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasiči