Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

24°

Svátek má

Policie má přístroje pro rychlejší a dokumentaci nehod

30. 8. 2023

Policie má přístroje pro rychlejší a dokumentaci nehod 0 snímků
Policie v hradeckém kraji začala používat sedm přístrojů pro rychlejší a přesnější dokumentaci dopravních nehod. Měřicí stanice díky GPS spojení umožňují výrazně rychleji než dosud zadokumentovat nehodu přímo na místě. Uvedli to policisté při představení přístrojů na dálničním oddělení Pravy na dálnici D11. Cena jedné stanice je 118 tisíc korun. Srovnatelné přístroje již používají policisté ve středních Čechách.

Přístroj podle ředitele hradecké krajské policie Petra Sehnoutky budou moci používat i kriminalisté při ohledání míst trestných činů. "Stěžejním benefitem měřících stanic je kromě přesnosti také zrychlení zaměření. Zkrátí se tím dopravní omezení v místě dopravní nehody zhruba o polovinu doby," uvedl Sehnoutka.

Zařízením, na jejichž pořízení přispěl dotací Královéhradecký kraj, kromě dálničních policistů disponují i policisté na územních odborech ve všech pěti okresech kraje. Zatím jej použili k dokumentaci přibližně 40 dopravních nehod.

"Přístroj je skladný, jeho uvedení do chodu není nikterak náročné a může ho obsluhovat jeden policista," uvedla mluvčí policie Magdaléna Vlčková. Zařízení odolá práci ve špatném počasí.

Přístroj se skládá z tyče, v jejíž horní části je GPS lokalizátor, a na tyči připevněného mobilního telefonu. Technologie umí doměřit dodatečně nalezené stopy a umožňuje i zpětnou rekonstrukci místa dopravní nehody. Při vyměřování tvarově složité křižovatky mohou policisté ušetřit až dvě třetiny času proti dokumentaci takzvaným měřicím kolečkem.

Data, která obsahují i údaj o výškové poloze, systém odesílá do tabletu, kde s nimi mohou vyšetřovatelé pohodlně dále kdykoliv pracovat. Automatickým zpracováním dat policistům odpadne část administrativy. Data mohou dál například sloužit i znalcům v trestním řízení.

Loni policisté v Královéhradeckém kraji evidovali 4931 dopravních nehod, meziročně o 0,4 procenta více. Počet mrtvých při dopravních nehodách v kraji loni klesl na 31 z předloňských 38.

ČTK
Foto: Policie ČR