Pondělí

27. května 2024

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Sběrači borůvek opět porušili zákaz, dostali pokutu 10 tisíc

28. 8. 2023

Sběrači borůvek opět porušili zákaz, dostali pokut 10 tisíc 0 snímků
Čtveřici borůvkářů chytili strážci parku a policisté v sobotu v klidovém území Krkonoš, kam není povolený vstup do volného terénu. Každému z nich udělili pokutu deset tisíc korun.

Polští sběrači porušili zákaz vjezdu do Krkonošského národního parku, když osobním autem ve Lvím dole dojeli doslova až pod Sněžku a na borůvky vyrazili do přilehlého klidového území. Tam ale není dovoleno se pohybovat ve volném terénu.

„Strážci KRNAP ve spolupráci s policisty jim plány překazili. Tři borůvkáři vzhledem k tomu, že se již jednalo o jejich opakovaný přestupek, dostali pokutu příkazem na místě v maximální možné výši deset tisíc korun. Pokutu ve stejné výši dostal řidič vozidla za porušení zákazu vjezdu,“ oznámil mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Sběr borůvek, resp. vstup do někdejší I. zóny KRNAPu, býval v minulosti velkým problémem národního parku. Ochránci přírody proto opakovaně vydávali opatření obecné povahy, omezující vstup do některých lokalit. „V minulých letech problém, který dříve býval velmi palčivý, prakticky přestal existovat. Víkendový případ je tak spíše výjimkou než pravidlem,“ upřesnil Drahný.

V národním parku není zakázané sbírat lesní plody pro osobní potřebu. „Lidé ale musejí respektovat všechna ostatní omezení, a to zejména zákaz vjezdu motorovými vozidly mimo hlavní silnice, zákaz vstupu do volného terénu v klidových území KRNAP, sběr pouze pro osobní potřebu a v neposlední řadě sbírat plody tak, aniž by přitom byl poničen les či lesní podrost,“ dodal Radek Drahný.

(pac, tz-rdr)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Stráž přírody KRNAP