Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Vandalové ničí dopravní značení. Nebo jsou to spíš naštvaní občané?

11. 8. 2023

page.Name
Řada uzavírek a omezení způsobených opravami silnic. To je tradiční kolorit letního Česka. Motoristé, mnohdy ale i cyklisté a chodci, se musí při cestování obrnit trpělivostí. Zdá se ale, že se to nepodaří každému. Příkladem má být opětovně poničení dopravního značení a zařízení v trutnovské Rekreační ulici.

Městská policie dnes oznámila, že se v posledních dnech potýká s nárůstem přestupků a případných trestných činů. Domnívá se, že souvisejí s dopravní uzavírkou ve Volanově. Cestáři tam totiž opravují most na hlavním tahu k Jičínu, těsně před odbočkou na kemp Dolce. Silnice je kvůli tomu zavřená.

Aby si místní řidiči nevytvářeli alternativní objízdnou trasu, uzavřela trutnovská radnice Rekreační ulici vedoucí k rybníkům a do areálu Dolce. Chce tak zachovat bezpečnost chodců a cyklistů. „Tato komunikace je pro zvýšený provoz nedostatečná a nevhodná,“ upozornila mluvčí radnice Michaela Dědková.

Opatření se ale nesetkalo u některých lidí s pochopením. Opakovaně totiž odstraňují dopravní značení a zařízení pryč ze silnice. „Několikrát za poslední týden jsme je našli odhozené a povalené v potoce. Lidé si neuvědomují, že tím mohou ohrozit ostatní občany na zdraví a životě a může dojít ke škodám na majetku,“ říká ředitel městské policie Radek Svoboda.

Strážníci na případy upozornili na Facebooku, kde píší o vandalech. Lidé v komentářích ale diskutují, zda by nebylo vhodnější označení „neustále naštvaní obyvatelé“. Je totiž pravda, že oprav silnic v Trutnově a okolí je aktuálně hodně.„Chápeme, že dopravní omezení jsou nepopulární, ale k opravám dojít musí a všichni po určitou dobu musíme snést nepohodlí. Nicméně to neznamená, že lidé mohou opakovaně ničit dopravní značení a zařízení,“ upozorňuje Svoboda.

Zároveň vyzval občany, aby dopravní značení a zařízení nepoškozovali a nepřemisťovali. „Hrozí jim nejen pokuta za přestupek, ale mohou dopustit i trestného činu, a v tu chvíli hrozí i trest odnětí svobody,“ dodává Svoboda.

Pokud se situace nezlepší, umístí strážníci na místo fotopasti nebo kamerový systém.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Městská policie Trutnov