Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Veterináři našli v chovu v Borovničce přes 200 týraných zvířat

1. 9. 2023

Veterináři našli v chovu v Borovničce přes 200 týraných zvířat 0 snímků
Veterináři a policisté odhalili ve druhé polovině srpna při domovní prohlídce u chovatelky v Borovničce více než 200 týraných zvířat. Šlo zejména téměř o 200 slepic, 11 psů a 12 koček. Zvířata byla chovatelce rozhodnutím městského úřadu ve Dvoře Králové nad Labem odebrána a umístěna u jiných chovatelů. ČTK to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Množstvím odebraných zvířat i jejich složením jde podle veterinářů o mimořádný případ.

Veterináři podali na chovatelku letos v dubnu na základě předchozích zjištění trestní oznámení. "Případ byl velmi složitý, chovatelka opakovaně s veterinárními inspektory nespolupracovala, nevpouštěla je do objektu a vždy předváděla jen část zvířat," uvedl mluvčí. Veterináři nemohli zjistit, jaký je stav zvířat. Z budovy se šířil zápach amoniaku.

Součástí trestního oznámení byl proto návrh, aby státní zástupce umožnil u chovatelky domovní prohlídku, při níž by veterináři mohli zjistit skutečný počet a zdravotní stav chovaných zvířat a chovatelské podmínky uvnitř budovy. Při prohlídce veterináři zjistili hrubé zanedbání veterinární péče, chov zvířat ve zcela nevhodných podmínkách. Zvířata trpěla například nejrůznějšími záněty.

Kromě slepic, psů a koček v hospodářství byli ještě dva poníci, tři kozli, husa, perlička a tři křepelky. Zvířata skončila v různých zařízení v Čechách i na Moravě.

ČTK
Foto: Státní veterinární správa