Pondělí

22. července 2024

Nyní

25°

Zítra

24°

Svátek má

Hasiči měli kvůli bouřkám 110 zásahů, ve Zlaté Olešnici evakuovali dětský tábor

11. 7. 2024

page.Name
Kvůli bouři v noci na dnešek bylo dnes ráno v Královéhradeckém kraji bez dodávek elektřiny asi 1100 domácností. Na vedeních vysokého napětí energetici ráno evidovali čtyři poruchy, řada dalších poruch byla kvůli popadaným stromům na vedeních nízkého napětí. Obnovení dodávek energetici předpokládají dnes. Hasiči od středečního odpoledne do dnešního rána zasahovali v kraji kvůli bouřkám u 110 událostí.

Bouřky doprovázené silným větrem a přívalovým deštěm v kraji lámaly stromy a větve, někde zatopily sklepy a silnice. Kvůli bouři hasiči ve středu po 20:00 ve Zlaté Olešnici evakuovali dětský tábor.

„Táborníci měli už zabezpečené náhradní ubytování v Trutnově. Evakuováno bylo 49 lidí, z toho 38 dětí. Všichni byli v pořádku bez zranění," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Voda také zaplavila spodní část silničního kruhového objezdu u Hradce Králové, kde se setkává dálnice D11 se silnicí I/35. Voda na objezdu zatopila několik aut.

Nejvíce práce měli hasiči v okrese Hradec Králové, kde zasahovali u 57 událostí. „Dále evidujeme 20 technických zásahů v okrese Trutnov, 15 v okrese Jičín, 11 v okrese Rychnov nad Kněžnou a sedm v okrese Náchod," uvedla mluvčí hasičů.

Nejvíc za uplynulých 24 hodin v celém Česku napršelo v Hradci Králové na stanici Svobodné Dvory, kde meteorologové naměřili 73 litrů vody na metr čtvereční. V nedalekých Plotištích přívalové deště a rozvodněný potok Melouka zatopily obytné nebo technické části osmi domů. Hasiči z nich čerpali vodu. Nejvíce postižené bylo okolí ulice U Dřevony. „Na ohrožená místa jsme rozváželi pytle s pískem, které připravovali dobrovolní hasiči v Plačicích v areálu správy a údržby silnic. Ve Svobodných Dvorech hasiči zlikvidovali zlomený strom, jehož část padla na střechu domu,“ uvedla Götzová.

Dnes by mělo být v Královéhradeckém kraji oblačno až polojasno. Ojediněle se místy čekají přeháňky nebo i bouřky, uvedli meteorologové, Teploty by se měly pohybovat od 27 do 30 stupňů Celsia.

ČTK
Foto: HZS Královéhradeckého kraje