Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Horská služba musela na pomoc lidem, kteří špatně vybavení vyrazili na túru

2. 1. 2024

page.Name
Dvakrát museli zasahovat horští záchranáři na cestě úbočím Kozích hřbetů. Pomoc potřebovali pěší turisté, kteří nebyli dostatečně vybavení na putování po horách, navíc se vydali na túru za tmy a na zledovatělém povrchu.

Proti předchozím zimám byly oba nynější zásahy organizačně jednodušší a především rychlejší. Horská služba totiž mohla vyrazit do akce přímo z hřebenů. Od 25. prosince má totiž zázemí ve Slezském domě.

“Přesně pro takové případy jsme se vrátili na hřebeny Krkonoš, abychom mohli zasáhnout rychleji u nehod, které jsou z hřebene dostupnější než z údolí,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.

Právě první záchranné akce zimní sezóny v nejvyšších partiích -  jedna v sobotu 30. prosince a druhá nad ránem na Nový rok ukázaly, že rozhodnutí bylo správné. „Tři zásahy v prvním týdnu provozu služeb byly vyřešeny jednodušeji a dříve, přístup z údolí byl zatarasen stromy,“ oznámil Cingr.

Návrat horské služby na hřebeny umožnila dohoda se soukromými subjekty. „Musím poděkovat majitelům a provozovatelům obou zařízení, kde máme služby umístěny (Labská bouda a Slezský dům), za jejich ochotu a vstřícnost,“ oznámil Cingr.

Hřebenové partie Krkonoš jsou v těchto dnech zrádné především zledovatělým povrchem. Turisté by neměli podcenit situaci, a vyrazit na horské túry by měli s dostatečným vybavením a po dobrém plánování.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Horská služba Krkonoše