Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

15°

Zítra

22°

Svátek má

Soud poslal muže za pokus o vraždu ve Vrchlabí na 12 let do vězení

9. 1. 2024

page.Name
Krajský soud v Hradci Králové dnes potrestal šestatřicetiletého Jakuba Martina za pokus o vraždu a další činy dvanáctiletým vězením. Hrozilo mu deset až 18 let odnětí svobody, rozsudek není pravomocný. Soud mu nařídil ústavní protialkoholní a protitoxikomanickou léčbu.

Podle spisu Martin loni v květnu vyhrožoval smrtí ženě, v dalším případě pořezal na krku a poté zbil muže a druhého bodl nožem do krku. Oběti znal. Útoky se staly na autobusovém nádraží ve Vrchlabí.

Obžalovaný muž v plném rozsahu vinu přiznal. Státní zástupkyně pro něj navrhla trest okolo 12 let vězení a ústavní protialkoholní a protitoxikomanickou léčbu. Prohlášení viny je podle soudu významná polehčující okolnost.

Obžalovaný muž se u krajského soudu zodpovídal z nebezpečného vyhrožování, výtržnictví, pokusu o těžké ublížení na zdraví a pokusu o vraždu. Všechny činy podle spisu spáchal 12. května 2023 ve Vrchlabí.

Nejzávažnějším z pěti skutků, které mu připisuje obžaloba, je pokus o vraždu muže. Podle spisu jej napadl bezdůvodně. „Přistoupil k němu a nožem ho bodl do krku a způsobil mu tím bodnořezné poranění," uvádí obžaloba.

Nebýt rychlého zákroků lékařů, napadený muž by zřejmě zemřel. Vrtulník zraněného muže přepravil do nemocnice, ve které podstoupil operaci.

V rejstříku trestů měl obžalovaný muž dosud 15 záznamů, většinou jde o násilné zločiny, sdělila státní zástupkyně.

ČTK
Foto: archiv redakce a Martin Holek