Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Tragédie na Sněžce. Pád do údolí nepřežili dva lidé

30. 1. 2024

page.Name
Dva polští turisté dnes kolem druhé hodiny odpoledne zemřeli po pádu ze Sněžky. Neštěstí se stalo na severní straně hory, odkud zřítili na zledovatělém terénu do kotle Lomniczki. V akci jsou stále členové polské horské služby, kteří pátrají po dalším jednom až dvou lidech.

Po ohlášení situace polskou turistkou, která oznámila pád několika osob, se na místo ihned vydala šestičlenná skupina záchranářů z Pece pod Sněžkou a polské horské služby GOPR. Do sedla pod Sněžkou zamířily také tři vrtulníky ZZS – z české strany Kryštof 6 (LZS KHK), Kryštof 18 (LZS LK) a jeden polský vrtulník.

„Po několika minutách pátrání horští záchranáři nalezli dvě těla, bohužel bez známek života. Dle prvních informací z místa zásahu se jednalo o polské turisty. Jeden z nich sklouzl z vrcholu a zastavil se cca 250 metrů pod Jubilejní cestou. Tělo druhého turisty záchranáři objevili až na dně údolí,“ uvedl tiskový mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš.

Mluvčí polské letecké záchranné služby Justyna Sochacká řekla, že záchranáři stále pátrají po jednom nebo dvou lidech. Nejdříve je hledali z vrtulníku, nikoho však nenašli. Pak do akce vyrazili po zemi členové polské horské služby.​

Již několik dní platí v Krkonoších výstraha před zledovatělým terénem na hřebenech. Ještě v průběhu včerejšího dne se odehrála na svazích Sněžky obdobná akce, která se však obešla bez zranění.

Horská služba doporučuje, aby lidé používali mačky či nesmeky. „Pozor také na řetězové cestě vedoucí od Slezské boudy na vrchol Sněžky. V horní partii cesty jsou řetězy pod sněhovou pokrývkou a neplní svoji zádržnou funkci,“ uvedla. Na hřebenech leží 130 až 160 centimetrů sněhu, více ho je uloženo na závětrných svazích a ve žlabech. V Krkonoších byla v úterý teplotní inverze, většinou slunečno, teploty se dostávaly nad nulu.

(bog, tz-mfr)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: tvn24.pl