Pondělí

27. května 2024

Nyní

19°

Zítra

19°

Svátek má

Žalobkyně navrhla za loňský pokus o vraždu ve Vrchlabí 12 let vězení

8. 1. 2024

page.Name
Státní zástupkyně dnes u Krajského soudu v Hradci Králové navrhla pro muže za loňský pokus o vraždu a další činy ve Vrchlabí trest okolo 12 let vězení a ústavní protialkoholní a protitoxikomanickou léčbu. Podle spisu loni v květnu vyhrožoval smrtí ženě, v dalším případě pořezal na krku a poté zbil muže a druhého bodl nožem do krku. Oběti znal. Útoky se staly u místního autobusového nádraží. Soud by měl rozsudek vynést v úterý.

Obžalovaný šestatřicetiletý muž, kterému hrozí deset až 18 let vězení, v plném rozsahu vinu přiznal. Prohlášení viny je podle státní zástupkyně Lenky Faltusové významnou polehčující okolností.

„Vzhledem k tomu, že došlo k prohlášení viny obžalovaného, tak jsem navrhla trest okolo 12 let odnětí svobody jako trest souhrnný a úhrnný, pro jehož výkon by měl být zařazen do věznice se zvýšenou ostrahou,“ řekla Faltusová.

Obžalovaný muž se u krajského soudu zodpovídá z nebezpečného vyhrožování, výtržnictví, pokusu těžkého ublížení na zdraví a pokusu o vraždu. Všechny činy podle spisu spáchal 12. května 2023 ve Vrchlabí.

Nejzávažnějším z pěti skutků, které mu připisuje obžaloba, je pokus o vraždu známého. Podle spisu jej napadl bezdůvodně. „Přistoupil k němu a nožem ho bodl do krku a způsobil mu tím bodnořezné poranění,“ uvádí obžaloba. Nebýt rychlého zákroků lékařů, napadený muž by zřejmě zemřel. Vrtulník ho přepravil do nemocnice, ve které podstoupil operaci.

V rejstříku trestů má obžalovaný muž dosud 15 záznamů, většinou jde o násilné zločiny, uvedla státní zástupkyně.

ČTK
Foto: archiv redakce a Martin Holek