Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Výrobci saní a lyží byli také u nás, ukazuje výstava v muzeu

28. 12. 2011

Výrobci saní a lyží byli také u nás, ukazuje výstava v muzeu 0 snímků
O lyžích, saních či bruslích už se napsalo hodně. Vznikly v dávných dobách, jejich rozmach nastal v minulém století. Nikde se ale neuvádí, že je vyráběli také řemeslníci v trutnovském regionu. A byli na svoji dobu nečekaně zdatní. Vyplývá to z výstavy Ať to frčí! aneb Sáňky, lyže a brusle našich předků, která je nyní přístupná v Muzeu Podkrkonoší.

Zajímavostmi se to v expozici se zimní tématikou jen hemží. Tahákem jsou například brusle na sníh značky Tajfun, které vynalezl trutnovský rodák Adolf Linka. "Vyráběly se po druhé světové válce ve strojním kolářství Antonína Tichého ve Střítěži u Trutnova. Dnes jsou velmi vzácné a jsou raritou naší expozice. Děkujeme panu Antonínu Tichému, že je pro výstavní účely zapůjčil," uvedl kurátor výstavy Ondřej Vašata. Kování k bruslím dodávala firma Schneider ze Svobody nad Úpou. Vynálezce Linka se roku 1907 vystěhoval do Německa, kde ve výrobě bruslí na sníh pokračoval.

Vystavené lyže pocházejí především z přelomu 19. a 20. století. Dalším atraktivním exponátem jsou také kdysi velmi populární lyže Prokopky, pojmenované podle prvorepublikového výrobce Karla Prokopa ze Rtyně v Podkrkonoší. Nebo jiné od úpického truhláře Julia Horáčka a také od dalších výrobců v Jilemnici a Vrchlabí. K vidění jsou rovněž lyže s rákosovým vázáním.

Nechybí ani kdysi vyhlášené Kynčlovky. "Do expozice nám je věnovala paní Iva Zaplatilková z Černého Dolu. Jsou to lyže jejího dědečka, což byl truhlář, který po druhé světové válce vyráběl v Černém Dole speciální lyže Kynčlovky," upřesnil Vašata.

Jak ukázalo muzeum, první lyže na konci 19. století dělali často vyráběli právě místní truhláři. "V české části to bylo na Jilemnicku, v německé ve Vrchlabí a Mladých Bukách. V těchto místech se začínalo s organizovaným lyžováním. Jestliže v osmdesátých letech 19. století byly lyže naprostou novinkou, tak po roce 1900 už bylo běžné potkat na svazích hor lyžaře," řekl Vašata.

Expozici tvoří také saně, které se dříve používaly zejména na svážení sena a materiálů z krkonošských svahů. Jsou mezi nimi klasické rohačky, ale rovněž méně známé, luxusní tlačené saně pro osobní přepravu. Majitelem většiny vystavených věcí je Jan Hainiš z Janských Lázní, který muzeu zapůjčil asi dvě stě exponátů, které souvisí s problematikou zimních sportů. "Jako bývalý závodník jsme měl k zimním sportům vztah. Tak jsem si před třiceti lety řekl, že by bylo dobré soustředit tyto staré věci. Tak jsem se dal do sbírání, něco jsme získal na burzách, něco od známých. Asi nejdál jsme si pro exponáty zajel na Moravu," upřesnil Hainiš.

Výstava ukazuje díky němu kromě lyží, saní a bruslí také skiboby, lyžařské odznaky, poháry, boty, vosky či dobové reklamy mající vztah k zimním sportům. "Máme tu nejen dobové plakáty, ale také unikátní ceník lyžařských potřeb nebo knihy, do kterých se na dnes už neexistujících horských chalupách zapisovali příchozí lyžaři," dodal Vašata. Expozice potrvá do 26. února, muzeum je otevřené denně kromě pondělí.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek