reklama 

Festival Cirk-Uff zamířil ke svému vrcholu, několik dní se diváci královsky bavili

1.6.2014  •  Kultura  • 
čtenost 1805

Trutnov - „Vzhledem k letošnímu delšímu Cirk-Uffu šlo o technicky a organizačně náročný festival, ale také nejzdařilejší,“ řekl k vrcholícímu čtvrtému festivalu, který dnes skončí v Trutnově, ředitel Uffa Libor Kasík. A poděkoval všem svým kolegům za vzornou spolupráci.

Festival Cirk-Uff zamířil ke svému vrcholu, několik dní se diváci královsky bavili

Všechno má ale svůj konec a dnešní den bude vyvrcholením zdařilé přehlídky toho nejlepšího, co světový nový cirkus může nabídnout. Ještě naposledy se mohou diváci v 15 hodin pobavit v šapitó představením Divadla Kufr Dvojka (vpravo nahoře). O hodinu později vystoupí před Uffem Cirk La Putyka s „kusem“ Play, v 17 hodin se diváci přemístí opět do šapitó, kde na ně čeká představení Tešlon & Frkl v podání Lukáše Karáska a Florenta Golfiera. Festival vyvrcholí projektem Attached švédských umělců Magmanus.

A jaký byl letošní festival? Podle ohlasů diváků velmi zdařilý. Návštěvníci se většinou shodují v tom, že se nový cirkus proměňuje. Zatímco v minulosti byl kladen větší důraz na akrobatické umění herců, ten letošní přinesl další nové prvky, jako jsou divadlo, tanec či zpěv. To už na začátku řekl i režisér Rosťa Novák z Cirku La Putyka. Jejich představení Dolls, které mělo světovou premiéru v Uffu a vzbudilo mezi návštěvníky senzaci, je toho zářným důkazem.

„Není to jen o artistických výkonech, ale snažím se celému představení dát nadstavbu v podobě významu a myšlenky. Nový cirkus usiluje o to, aby i ta salta měla nějaký smysl. V této době dochází k míchání žánrů, jako jsou tanec, divadlo, zpěv, cirkus,“ popsal výstižně směřování nového cirkusu režisér Novák. Samozřejmě ale právě akrobatické výkony umělců jsou divácky nejvděčnější a pro oko nejatraktivnější.

CE2Z8065 TNLukáš Karásek a Florent Golfier v představení Les Fantomes.

„Co si budeme povídat. Skoky, salta a další na pohled nebezpečné věci jsou adrenalinovou bombou, která diváka nenechá v klidu. Když se to ale propojí s nějakou myšlenkou jako v případě francouzských Oktobre, je to nezapomenutelný zážitek,“ svěřil se návštěvník festivalu Karel Havránek z Hradce Králové.

Právě představení Francouzů Oktobre, Dolls či Play Cirku La Putyka a švédské dvojice David & Fofo považuje ředitel Uffa za nejhodnotnější vystoupení na festivalu. „Samozřejmě Dolls i Play Cirku La Putyka jsou špičková a nejpropracovanější představení. To platí i o Oktobre, kteří jsou hodně originální, nebo o švédském Magmanus. David & Fofo jsou trochu popík, ale právě tento způsob projevu, který je také dokonalý, diváci rovněž potřebují,“ uvedl Kasík.

CE2Z8133 TNCirk La Putyka a jeho projekt Play.

Letošní Cirk-Uff nenavštívili pouze domácí příznivci nové cirkusu, ale cestu na trutnovský festival si našli i Poláci a Němci. „Je to do Trutnova kousek, tak jsme si udělali dvoudenní výlet. Viděli jsme několik představení a musím říci, že nás to nadchlo. Nejvíce asi Oktobre a Cirk La Putyka,“ prozradil Tadeusz Kolarowski z Wróclawi.

Z německých Drážďan si výlet do Trutnova udělala také rodina Marka Herzoga. „Nový cirkus sledujeme a občas se nám podaří někam vyrazit. Skvělý festival je ve skotském Edinburghu, kam jezdíme. V Trutnově nejsme náhodou. Nejen kvůli cirkusu, ale také proto, že moje žena tady měla předky. Je to krásné město a ve spojení s novým cirkusem, je to ještě lepší,“ uvedl Herzog.

CE2Z8276 TNŠvédský soubor Magmanus předvedl před Uffem Show.

Ředitele Uffa velmi těší, že na Cirk-Uff letos přišlo hodně lidí nejen do Uffa či šapita, ale i na venkovní představení.  „Je zřejmé, že zájem diváků o nový cirkus stále roste. Byl to nejvydařenější ročník, co se týče nabídky,“ tvrdí ředitel, který chce v nastoupené náročné cestě pokračovat i v příštím ročníku. „Mám nějaké plány pro příští pátý roční, ale zatím bych je nechtěl prozrazovat. Každopádně navštívím nějaké zahraniční festivaly nového cirkusu a budeme se zase snažit vybrat to nejlepší v tomto žánru,“ dodal Libor Kasík.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama