reklama 

Muzejní noc byla ve znamení trampingu. Stejně jako nová výstava

22.6.2014  •  Kultura  • 
čtenost 1509

Trutnov - Páteční odpoledne V Muzeu Podkrkonoší ani zdaleka nevypadalo jako čas strávený v muzejním prostředí. Ticho a typicky „výstavní“ klid vystřídala muzika a hlasitý smích. Vzduchem voněly buřty, topinky a guláš. Expozicemi se courali lidé s klobouky na hlavách, oblečení do vandráckých (přírodních) barev.

Muzejní noc byla ve znamení trampingu. Stejně jako nová výstava

Letošní Muzejní noc totiž pojali pořadatelé svérázně. Zasvětili ji trampingu. Českému společenskému fenoménu proslaveného především romantikou, dobrodružstvím, kamarádstvím a přírodním způsobem života. K poslechu hráli kapela Tendr a večer folkař Vojta Kiďák Tomášek, promítaly se trampské filmy,  malovaly placky a camrátka, vyráběly kožené doplňky a jezdilo se i na koni.

Všemu dominovala nová výstava nazvaná podle trampské hymny Vlajka letí vzhůru. Ukazuje historii i současnost zdejšího trampingu. „Je to výjimečné téma, u nás o něm ještě výstava nebyla,“ řekl ředitel muzea Vlastimil Málek.

Expozice nabízí odpovědi na řadu otázek: kdy a jak trampské hnutí vzniklo, jak se vyvíjelo během 20. století, které osobnosti stály u jeho zrodu a jaké problémy hnutí mělo. „Tramp je svobodomyslný člověk, který dovede přežít v přírodě s absolutním minimem. Trampové se k sobě chovají slušně, žijí úžasný život a jsou absolutně svobodní. Proto byli trampové nepřáteli minulého režimu,“ vysvětlil tramp Olda Šlégr.

Říká se, že kdo jednou mezi trampy zavítá, už mezi nimi zůstane. „Když jsem se svým mužem poprvé koncem sedmdesátých let ocitla mezi trutnovskými trampy, bylo to, jako kdyby se přede mnou otevřel úplně jiný svět - svět kamarádství, obětavosti, lásky k přírodě a romantiky,“ přiznala kurátorka výstavy Jaroslava Čapková. „Mezi trampy nezáleží na titulech nebo množství majetku. Stejnou řeč nacházejí lékař s dělníkem, profesor s prodavačkou a v nelehkých chvílích se na sebe mohou obrátit,“ zdůraznila.

Výstava rovněž popisuje rituály, výstroj či soupis osad, a to včetně trampského slovníčku. Vše je doplněno řadou fotografií a předmětů. Jestli se ale tramping v moderní době přežije, na to odpověď v expozici nanajdete. „Se svobodou, která sem přišla v roce 1989, se objevilo tolik lákadel a možností trávit volný čas, že tramping se v poslední době stává anachronismem a pomalu, ale jistě, se vytrácí. Na osady jezdí čím dál méně kamarádů a mladých následovníků je také méně a méně,“ dodala Jaroslava Čapková. Expozice potrvá do konce září.

(pac, tz-jča)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama