reklama 

Igelitem obalený hasičský speciál umělci proměnili v pestrobarevného draka

20.4.2014  •  Kultura  • 
čtenost 1504

Trutnov - Letité hasičské auto Mogul - Škoda 706 RTHP CAS 25, které včera odpoledne sloužilo jako rekvizita i divadelní jeviště zároveň pro grotesku Sboru dobrovolných hasičů Bomberos, se večer na náměstí proměnilo v malířské plátno. Uznávaný akční malíř Jan Miko s kolegou obalili vozidlo více než 1000 metry potravinářské folie a vznikl tak okřídlený hasičský speciál podobný draku.

Igelitem obalený hasičský speciál umělci proměnili v pestrobarevného draka

„Více než třicet let starý hasičský speciál patří sochaři Lukáši Raisovi, který při loňské letní akci Sochy ve městě instaloval na Dolní promenádě monumentální práce - industriální svářené sochy a pak měl výstavu u nás,“ uvedla Lucie Pangrácová, ředitelka městské galerie, která výtvarnou exhibici na náměstí pořádala v souvislosti s pátou Galerijní nocí.

Krátce po devatenácté hodině, kdy výtvarníci na fólii sprejem posunovali čas, až dorazí uspokojivý počet lidí, akce začala. Před zvědavými pohledy diváků se fólie brzy začala plnit barevnými skvrnami, čarami a podobně. „Používáme akrylové barvy, abychom plochu auta pokryli barevnými skvrnami. Využíváme i spreje. Od stříkanců na igelitu vytváříme postupně obraz. Je to však spíše improvizace,“ prozradil Jan Miko, který se specializuje na pouliční rychlomalby na netypické materiály.  

IMG 0043

Co se stalo výsledným dílem, bylo už na fantazii a výkladu diváků. „Chvíli jsem tam viděla velký obličej, ale umělci ho pak částečně zamalovali. Myslím si ale, že tak nějak vypadá drak, který hodlá obletět Trutnov,“ podělila se o svůj výklad Petra Kosíková z Trutnova. Pouliční street artové akci předcházela komentovaná prohlídka výstavy Ateliéru Socha 1 v galerii, které se ujal vedoucí ateliéru na brněnské FaVu, sochař Michal Gabriel.

Zájemci prošli všemi patry galerie a naposledy si prohlédli sochy studentů. Gabriel účastníkům vysvětlil, za jakých okolností sochy vznikaly a jaké k tomu byly použity technologie. „Jednotlivá díla studentů jsou vytvořena za pomocí 3D technologie. Samozřejmě ještě předtím musejí sochařsky zvládnout figuru. To je základ,“ řekl Gabriel.

IMG 9872

Při prohlídce návštěvníky zaujalo malé překvapení ve sklepních prostorách galerie. Těm dominuje hrozivá a tajemná nevěsta v nadživotní velikosti. Málokoho by však napadlo podívat se nevěstě pod šaty. Kdo tak učinil, trochu se divil. Ukázalo se totiž, že nevěsta je vlastně muž. Po odkrytí šatů se nabídl pohled na nahého muže od pasu dolů. „Chudák ženich. To musel být při svatební noci hodně překvapený,“ nechal se slyšet jeden z účastníků Galerijní noci.  

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama