reklama 

Sběratel Drtina vystavil v muzeu zaniklé krkonošské boudy na pohlednicích

7.4.2014  •  Kultura  • 
čtenost 1451

Trutnov - Obří bouda, Kovárna, Bouda Prince Jindřicha nebo Výrovka. Pro někoho známé, pro mnohé ale neznámé a hlavně už zaniklé krkonošské boudy. A k nim ještě dalších dvacet s podobným osudem. To vše na dobových pohlednicích (kreslených a fotografovaných) a navíc ve speciální nové expozici je nyní k vidění v trutnovském Muzeu Podkrkonoší.

Sběratel Drtina vystavil v muzeu zaniklé krkonošské boudy na pohlednicích

Autorem je pětašedesátiletý dvorský sběratel Jaroslav Drtina. „Stručně řečeno, výstava ukazuje smutný osud bud, které zanikly nebo už neexistují,“ říká. Mnoho let přitom sbírá pohlednice bud z českých i polských Krkonoš. „Vystavuju tady ty nejznámější, které vznikaly třeba už ke konci 19. století, nebo byly svého času velmi známé. Aby expozice byla co nejzajímavější, jsou tu například i Jestřábí boudy z roku 1938. Nebo boudy, které vznikly později a tak nemůžou mít vzácnou prastarou pohlednici,“ upřesnil Drtina.

Doma má asi deset tisíc pohlednic, k některým boudám jich má až 150. Do nově otevřené expozice se jich ale vešlo maximálně osm ke každé. Některé doplnil i raritami, třeba unikátní ukázkou předchůdce korespondenčního lístku. „U některých mám kromě pohlednic a fotek také kabinetky a dokonce i litografie, třeba až z roku 1840. Ukazují, jak vypadala třeba Petrova bouda, Špindlerova bouda nebo třeba Luční bouda,“ vysvětlil.

V muzeu se Drtina prezentuje v krátké době podruhé. Před lety v něm obrazově poukazoval na historii a postupnou přeměnu nejznámějších bud. „Snažím se mapovat stavebně historický vývoj bud od jejich vzniku. Hledám první pohlednici, která vůbec stavbu zobrazuje, a pak sleduju, jak se měnila z prostého stavení na hostinec, pension a potom třeba až v horský hotel. To podrobně ukazovala právě minulá výstava. Ta současná na ni volně navazuje, akorát je zaměřena na smutný osud bud, které už dnes nejsou,“ upřesnil Drtina.

Na závěr jedna dobrá zpráva příznivce starých pohlednic. Drtina chystá odtajnit další část své sbírky. „Minule jsem vystavil dvaadvacet bud, teď pětadvacet, což je dohromady čtyřicet sedm. Celkem jich mám ale připraveno v takové podobě skoro devadesát. Chtěl bych proto připravit ještě další expozici. A pokud tato výstava nebude propadák, tak chci napsat knížku, která by se jmenovala Krkonošské boudy na starých pohlednicích,“ dodal Jaroslav Drtina.

Současná expozice o zaniklých boudách je k vidění denně kromě pondělí, vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Potrvá do 8. června.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

čtěte také:
Muzeum představuje krkonošské boudy na starých pohlednicích

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama