reklama 

U vás je v lese víc ruční práce, tvrdí mladí finští lesníci

17.4.2014  •  Kultura  • 
čtenost 2523

Trutnov - Školním polesím na Bystřici tento týden zněla finština. S likvidací přerostlých vánočních stromků tam totiž pomáhali tři studenti z lesnické školy Poke Tarvala ve finském městečku Saarijärvi.

U vás je v lese víc ruční práce, tvrdí mladí finští lesníci

Mladí seveřané přijeli do Trutnova na 46 dnů, aby přímo v terénu poznali české lesnictví. „Mají tady praxi. Dva týdny společně s našimi studenty, pak budou tři týdny v soukromém sektoru a pak ještě jeden týden v Krkonošském národním parku,“ uvedl Petr Kejklíček, zástupce ředitele České lesnické akademie.

Ve Finsku se většinou kácí ve velkém. Desítky hektarů lesů kácí speciální stroje, tzv. harvestory. „Tady se hodně pracuje s motorovou pilou. Je to víc ruční práce, ale není to žádný problém,“ prohlásil Jaakko Niekko. Další rozdíl je podle studentů ve velikosti lesů. „Naše stromy jsou menší, nerostou tak do výšky. Máme více borovic, smrků a hodně břízy,“ řekl Joonas Tervala.

Seveřané v péči o lesy vyspělejší a mají k dispozici tu nejmodernější techniku. I ve školách. „My máme jeden harvestor pro výuku, oni jich mají třeba deset,“ upozornil na Petr Kejklíček z trutnovské lesárny. Finům ale takové rozdíly nevadí, v Čechách si jim už po pár dnech líbí. „Vůbec není špatné tady být. Je to tady moc hezké, zajímavé, i když jsme zatím byli víc v lese než ve škole,“ smál se Joona Oksanen.

Trojice mladíků je v krátké době už druhou skupinkou, která přijela na výměnnou praxi z Finska. A brzy přijedou další zahraniční studenti. Třeba ze Slovinska. „Praxi u nás si nesmírně chválí. Poloha Trutnova je totiž fantastická, jak pro práci v lesích, tak i pro zábavu. Studenti jsou ubytovaní u nás, dvě minuty od centra, za domem mají nádherný lesopark. Je to dobré výchozí místo i pro výlety, ať už do Krkonoš, Adršpachu nebo jiných atraktivních míst,“ sdělil Kejklíček.

Samozřejmě, že z mezinárodní spolupráce těží i zdejší studenti. „Teď jsou dva naši kluci ve Francii, další pak pojedou do Finska. Většinou to mají ti nejlepší studenti s dobrou jazykovou výbavou za odměnu,“ dodal Petr Kejklíček.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama