reklama 

Unikátní dopisy ukazují, jak fungovala pošta před 200 lety

16.4.2014  •  Kultura  • 
čtenost 1248

Trutnov - Před 260 lety se na dopisy ještě nelepily známky ani se na ně netiskla razítka. Přesto už po kraji cestovali pošťáci a doručovali rukou psané zprávy. Potvrzuje to kopie dopisu vystavená ve Staré radnici v propagační expozici k 85. výročí zdejšího klubu filatelistů a k 260. výročí pošty v Trutnově.

Unikátní dopisy ukazují, jak fungovala pošta před 200 lety

Jedná se o mimořádný exemplář tzv. poselský spěšný dopis. Odeslaný byl 30. července 1754 z Trutnova Vznešenému Panu Johannu Bunclenovi na panství Hostinné. „Byl to hodně důležitý dopis, což ukazuje nápis Cito, cito, citissime, tedy Rychle, rychle, nejrychleji. Hlavní je v něm ale datum! Je potvrzením, že už v první polovině roku tady poštovnictví fungovalo,“ zdůrazňuje předseda klubu filatelistů Pavel Janata. Právě on vzácný sběratelský kousek na výstavu půjčil.

Ve vídeňském archivu listiny s konkrétním datem o počátcích trutnovského poštovnictví chybí. Údajně shořely. O to cennější je Janatova kopie dopisu, který by se dnes označil zřejmě jako doporučený. Posel na nic nečekal a hned vyrazil k adresátovi. „Dopis také ukazuje, jak se tehdy doručovalo. Pošťák si tam dokonce vyznačil, kudy poputuje - z Trutnova přes Vlčice, Čermnou do Hostinného,“ říká předseda filatelistů.

Dopis nemá známku ani razítko. Podobně jako stovky jiných. „Dnes říkáme, že až do roku 1850 bylo tzv. předznámkové období. Už před rokem 1818 ale bylo nařízeno, že zásilky budou značené razítkem Všimněte si, že byla nejprve rovná, tvořená třeba jen nápisem. Až když se zavedly známky, vzniklo razítko kulaté,“ upřesňuje Janata. Nejstarší razítko s nápisem von Trautenau je z roku 1821.

IMG 2376

Expozice ve Staré radnici ale ukazuje i další zajímavosti. Kromě dávné poštovní historie Trutnova například tvorbu Adolfa Borna, oblíbené analogické pohlednice (stejný motiv pohlednice i známky na ní nalepené), pohlednice posílané z Antarktidy a další moderní sběratelské trendy. 

Výstava bude otevřená ještě zítra a v pátek, vždy 9 do 17 hodin. „Lze na ni získat rovněž vzácné sběratelské kousky jako příležitostné poštovní razítko nebo korespondenční lístek,“ dodává Pavel Janata.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama