reklama 

Kdysi hrál na bicí, teď Nowacki fotoaparátem rozehrál tváře jazzu

8.11.2014  •  Kultura  • 
čtenost 406

Trutnov - Jedinečnou příležitost vidět na vlastní oči unikátní černobílé fotografie známých muzikantů od včerejška nabízí v Muzeu Podkrkonoší polský fotograf Janusz Nowacki na výstavě Tváře jazzu. Čtrnáct velkoformátových snímků z let 1965 až 1973 zachycuje v originálních, ale ne prvoplánově efektních podobách světově proslulé jazzmany.

Kdysi hrál na bicí, teď Nowacki fotoaparátem rozehrál tváře jazzu

Nowacki se do téměř retro snímků snažil dostat ani ne tak emocionální polohu autora, ale spíše expresi hudby, což se mu obdivuhodně daří. Příznivci jazzové hudby mohou spatřit ikonu jazzového zpěvu, americkou hvězdu Ellu Fitzgeraldovou, saxofonistu Gerryho Mulligana, jeho kolegu Charlese Lloyda, pianistu Theloniouse Monka i skvělé hudebníky z Polska.

Fotograf propadl jazzu na začátku 60. let minulého století, kdy se chtěl stát sám aktivním muzikantem. „Exprese té hudby s mým cítěním začala jakýmsi způsobem souznít a já jsem po třech letech poslechu jazzu věděl, že musím také hrát,“ vzpomíná.  Vybral si bicí nástroje, dva roky to zkoušel, aby zjistil, že nikdy nebude jedničkou jazzových bicí. V té době mu už učaroval fotoaparát a rozhodl se fotit jazzovou muziku.

Umělci nikdy v prvním plánu nešlo zachytit koncert nebo portrét hudebníka. Prvotní je pro něj hudba, což bylo patrné i na fotografově první samostatné výstavě v roce 1965 při příležitosti festivalu Jazz nad Odrou. Tam tenkrát vystavil 32 snímků. „Zjistil jsem, že na každé fotografii je zachycen okamžik, s nímž se může hudebník ztotožnit, okamžik, který vyjadřuje jeho hudbu. Uvědomil jsem si, že já vlastně také hraji hudbu, ale prostřednictvím fotografie,“ řekl Nowacki, jehož slova potvrzují v muzeu vystavené fotografie.  

Fotograf rád vzpomíná na dobu, kdy do Polska začali jezdit světové tváře jazzu. Fitzgeraldová i Monk vystupovali v téměř provizorních prostorách bez scénografie. Celou atmosféru si museli vytvořit sami svou hudbou a na Nowackiho fotografiích je to dobře vidět. Například u saxofonisty Charlese Lloyda, který dohrává svou skladbu gestem ruky. „Musel jsem se hodně soustředit a koncentrovat,“ vrací se do minulosti autor.

IMG 0706

Nelehkou úlohu měl, když chtěl fotit zpěvačku Fitzgeraldovou v Paláci kultury ve Varšavě. Bylo to dobrodružné, protože se smělo fotit jen při první skladbě. Nowacki se ale rozhodl, že musí mít fotky z průběhu koncertu. Schoval si fotoaparát pod bundu a čekal na vhodnou příležitost.

Jeho počínání ale zahlédla policistka, která bděla nad zákazem fotografování. „Nakonec se mi to i přes její ostražitost podařilo,“ směje se Nowacki - Nositel Umělecké ceny města Poznaně, ceny velkopolského maršálka, ceny Zasloužilý pro polskou kulturu. Jeho výstava potrvá do 30. listopadu.

IMG 0788

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama