reklama 

Svérázný malíř El Doctor vyznává umění v syrovém stavu

18.12.2014  •  Kultura  • 
čtenost 1653

Trutnov - „Kopejte hrobaři, ať se dílo podaří, vy blbnete s krumpáčem a s lopatou, já zas blbnu s paletou a se štětkou.“ To naspal v jedné své básni svérázný trutnovský malíř Ladislav Doležal řečený El Doctor, jehož výstava zejména kreseb a několika olejomaleb byla včera zahájena v Galerii Draka.

Svérázný malíř El Doctor vyznává umění v syrovém stavu

Přestože samouk bez výtvarného vzdělání, Doležal je malíř, který zcela jistě stojí za pozornost. V jeho expresivních kresbách i malbách v galerii hojně prostoupených dračí legendou se totiž dějí neobyčejné věci, příběhy a děje, které je třeba vidět opakovaně i přes mnohdy matoucí názvy. El Doctor je výtvarník na rozhraní tak zvaného art brut, tedy umění v syrovém stavu, syrovém tak, jako patrně i jeho život.

„Narodil jsem se, žiju a mezi tím vyhrožuji zabitím. K dnešnímu dni jsem namaloval bezmála dvě stě obrazů a svými úvahami popsal několik obsáhlých deníků,“ stojí ve vyznání osmapadesátiletého Doležala v úvodu útlé poetické brožury sestavené členy sdružení Trutnov - město draka.  Při vernisáži byl o ni mezi účastníky ohromný zájem a nechávali si ji podepisovat umělcem. Za pozornost rozhodně stojí jeho čtyři roky starý básnický opus Jak jsem si užíval dračí slavnosti.

Texty, v nichž jsou zachována specifika autorského jazyka a některé pravopisné zvláštnosti, jsou podobné jako výtvarné dílo malíře. Neobvyklé řazení rozmanitých asociací totiž nabízejí také jeho výtvarné projevy. Spousta odboček, zákrutů a návratů do původního bodu. To je El Doctor, malíř, básník a člověk. A jak vlastně k neobvyklé přezdívce, ač na Španěla zrovna nevypadá, přišel?

DSC 0008

„To je z doby, kdy jsem byl na učilišti v Malých Svatoňovicích. Jednou jsem doprovázel kamaráda, kterému bylo špatně, k doktorovi. Jeho poslali zpět do školy a mě si tam nechali. Od té doby mi tak říkají,“ vysvětloval bez bližší specifikace Doležal. Také název výstavy je podobně obskurní, jako malířovo vysvětlení přezdívky. Expozice byla totiž nazvaná Pes, který trhá pivní trubky, a tři kelímci aneb El Doctor spíše naopak.

Název má podle Doležalovy verze souvislost s jedním jeho kamarádem, který je štamgastem trutnovského hostince U Kopeckých. „On má psa Gluma, kterého s sebou vodí do hospody. Oni jsou vlastně tři včetně táty a bráchy, proto ti tři kelímci,“ vysvětluje El Doctor s tím, že autoři brožury využili jeho četné texty. „Tomu říkám surrealismus,“ směje se Doležal a vrací se ke svým výtvarným pracím.

DSC 0041

„V mých dílech se objevují symboly draka a hospody Kotva. Ty věci tužkou a fixem na ručním papíře jsem dělal v posledním roce a půl. Kresbě se sice věnuji, ale dávám přednost olejomalbě, protože mě baví barvy. Kresba mi moc nejde. Nejsem školený malíř, chodil jsem asi jen dva roky do Lidové školy umění v Trutnově. Moc mě to nebavilo, chtěl jsem svobodně tvořit a ne, aby nade mnou někdo stál,“ vysvětluje.

El Doctor do svých prací dává osobní příběhy, které zažil, hodně také nejrozmanitější vzpomínky a různé historické souvislosti. „Je to od všeho trochu. Výtvarné umění sleduji docela dost, hlavně ty kluky surrealistický,“ svěřil se trutnovský umělec Ladislav Doležal. Součástí vernisáže výstavy, která v Galerii Draka potrvá do 18. ledna, byl také křest druhého dílu knihy O našich pokladech, kterou vydalo sdružení Trutnov – město draka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama