reklama 

Dílny fotografů na horské boudě vyústily v nevšední pohled na Krkonoše

4.10.2014  •  Kultura  • 
čtenost 538

Trutnov - Setkávání. To považuje Wojciech Zawadski, patron fotografického projektu Učitelé a žáci - slavnosti negativu, za nejdůležitější faktor pro lidi, kteří mají trochu jiný přístup ke světu, trochu jiným způsobem nahlížejí na svět prostřednictvím fotoaparátu. „Je to ale hlavně setkávání lidí, kteří se od sebe něco mohou naučit. To je myslím to nejdůležitější,“ řekl při vernisáži tvůrčích výsledků pobytu polských a českých autorů na horské boudě Samotnia.

Dílny fotografů na horské boudě vyústily v nevšední pohled na Krkonoše

Výstava prací čtrnácti českých a polských fotografů, kteří pracovali od 22. do 28. června letošního roku ve spolupráci s pěti polskými učiteli, byla zahájena ve čtvrtek v Muzeu Podkrkonoší. Na desítkách výtvarně výrazných černobílých snímků i několika barevných fotek se autoři snažili po svém, originálním způsobem zachytit krajinu Krkonoš, její detaily, zákoutí či přírodní útvary. Program dílen zahrnoval fotografování v plenéru, zpracování negativů a také prezentace vlastních fotografií.

„Dílny, při nichž účastníci realizovali své vlastní nápady, se konaly pod heslem Slavnosti negativu. To navazovalo na klasickou fotografii, kde negativ je zdrojem obrazu. V tomto tradičním procesu tvorby fotografie má negativ zásadní roli – uschovává informace během zlomku vteřiny, několika vteřin, minut, hodin,“ uvedla hlavní organizátorka projektu a kurátorka výstavy Ewa Andzejewska.

IMG 7286

Fotografické dílny probíhaly v Krkonoších, kde se stále mění světlo. Někdy zcela zmizí, jindy má velmi atraktivní nádech. Jak řekla Andzejewska, dílny umožnili účastníkům se odpoutat od každodenní krajiny a zaznamenávat po dobu šesti dnů proměnlivé světlo. „Zachycovat vlastním, nevšedním způsobem to, co se později má stát fotografickým obrazem,“ poznamenala kurátorka. Čeští a polští fotografové se na polské i české straně Krkonoš setkávají už několik let. „Přál bych si, aby spolupráce trvala a byla na stejné, skvělé úrovni,“ dodal Zawadski. Výstava v Muzeu Podkrkonoší potrvá do konce října.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama