reklama 

Snímky fotokronikáře Karla Hybnera ukazují stavební proměny Trutnova

15.10.2014  •  Kultura  • 
čtenost 1501

Trutnov - Dnes už zbourané domy, na které si sotva někdo vzpomene. Rozestavěný první kruhový objezd či sotva dokončená hasičská zbrojnice. Anebo sláva při otevřením prvního supermarketu. To je malý výčet míst a momentů z nedávné historie našeho města, které jsou k vidění v expozici Proměny Trutnova objektivem Karla Hybnera.

Snímky fotokronikáře Karla Hybnera ukazují stavební proměny Trutnova

Naprosto výjimečnou sbírku snímků od trutnovského fotokronikáře můžete vidět v Muzeu Podkrkonoší. Ve spolupráci s okresním archivem ji z asi čtyřicetiletého období vybral historik Ondřej Vašata. „Výstava představuje stavební proměny města Trutnova od sedmdesátých let do roku 2012, kdy byl Karel Hybner městským fotokronikářem,“ uvedl.

Ročně Hybner pořídil tisícovky záběrů, vytřídit z nich jen něco málo přes stovku nebylo snadné. „Vybrali jsme ty nejzajímavější. Třeba nejstarší roubenku v Trutnově nebo rozsáhlé demolice v centru města. A pak nejcharakterističtější, třeba výstavbu panelových sídlišť z osmdesátých let. Po roce 1989 samozřejmě obnovu fasád ve městě, výstavbu nových komunikací, mostů a sportovišť,“ zdůraznil Vašata.

Přestože fotografie pocházejí z doby, o které lidé často říkají, že „to není tak dávno“, už první návštěvníci expozice se nad snímky s údivem zastavovali. „Kde vyrostlo tolik paneláků? V Náchodské ulici? To bych vůbec neřekla, nepřijde mi, že tam dnes něco takového je. Vůbec jsme to místo nepoznala,“ přiznala Dagmar Mokošová.

Mnoho lidí se podivuje nad úplně jiným vzhledem Slezské ulice, před stavbou dnešního městského úřadu. A většina už dokonce zapomněla na budovu s kdysi proslulou Krkonošskou jídelnou na místě dnešního parkoviště u soudu. „Nyní jsme představili pouze stavební proměny Trutnova. Do budoucna ale plánujeme výstavu, která by dokumentovala třeba společenský a kulturní vývoj Trutnova. I tam je na co se dívat a na co vzpomínat,“ dodal Vašata.

IMG 7650

Výstava potrvá do neděle 9. listopadu. Přístupná je denně kromě pondělí.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama