reklama 

U mnoha fotografií jsem přemýšlel, kdy a kde jsem je vůbec pořídil, přiznává autor

15.10.2014  •  Kultura  • 
čtenost 458

Trutnov - Letos v květnu oslavil Karel Hybner osmdesáté narozeniny. A teprve letos se coby známý fotograf dočkal první samostatné výstavy - v Muzeu Podkrkonoší. Není to sice expozice umělecká, spíš dokumentární. Ale o to zajímavější. Ukazuje, jak se naše město proměnilo od roku 1970.

U mnoha fotografií jsem přemýšlel, kdy a kde jsem je vůbec pořídil, přiznává autor

„Mám radost, že snímky k něčemu jsou. Že ty změny lidi zajímají. Nekonečně dlouho jsem ty své fotky neviděl, myslel jsem, že budou navždy zašité v okresním archivu. Je dobře, že je lidé mohou vidět tady na výstavě a také, že se postupně digitalizují a dávají na internet,“ řekl v rozhovoru pro Trutnovinky.

Karel Hybner

- narodil se 19. května 1934
- vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze
- v září 1956 nastoupil na zdejší jedenátiletku
- v letech 1968 až 2004 učil na trutnovském gymnáziu matematiku a deskriptivní geometrii
- v letech 1970 až 1994 byl navíc zástupcem ředitele
- od roku 1970 do roku 2012 fotil pro městskoum kroniku
- v roce 2001 byl jmenovám čestným občanem Trutnova
- v roce 2002 dostal Kulturní cenu města Trutnova

Čí to byl nápad uspořádat výstavu snímků z městské fotokroniky?
Pokud vím, tak zdejších muzejníků. Já o nic takového nikdy neusiloval.

Pomáhal jste s výběrem fotografií?
Ne. Výběr provedl kurátor Ondřej Vašata.

A když jste si prohlédl, které snímky vybral…
...tak jsem se podivil! Upřímně jsem se podivil, u mnoha fotografií jsem přemýšlel, kde to je a kdy jsem to fotil, vůbec to u některých netuším. Je to už dávno, třeba čtyřicet let.

Vidí fotograf město jinak, než ostatní lidé?
Nevím. Mění se to pořád. Teď se například pořád mění náměstí. Nevím, jestli k lepšímu nebo horšímu. Já tam jen projedu autem a vždycky se podivím, že se staví nové lampy… Ale jiné změny už nevidím. Moc už do města nechodím, jen co jedu občas autem do nějakého obchodu. Už toho prostě moc sledovat nestačím.

Jak vůbec hodnotíte proměnu Trutnova?
Jistě se změnil k lepšímu. Domy jsou opravené, dříve to bývalo smutné. Dnes se mi ale zdá, že je tu někdy až moc Vietnamců, chtělo by to oživit obchod. Přiměřeně, aby člověk mohl jít do krámu a něco si koupit. Mně se zdá, že je tu moc hadrů.

Koho vlastně napadlo, že budete fotit pro kroniku?
Přišel tenkrát v roce 1970 Toník Justů s předsedou národního výboru Miloslavem Polatou, že bych měl udělat několik fotografií pro kroniku. Tak jsem řekl, že jo. Oni říkali, že tak deset, dvacet. Pak přišel Polata znovu, a řekl, abych si koupil nějaký fotoaparát. To už jsem tušil, že to začíná být nebezpečné. (smích) Ale od té doby jsem tomu doslova propadl.

IMG 7565
Karel Hybner s kamarádem a kolegou Antonínem Justem.

Krásných 42 let s fotoaparátem v ruce…
No, ten digitální konec, to už bylo strašné. Černobílé snímky, které tady vidíte vystavené, ty jsem v létě fotil. A v zimě zalezl do komory, a vyvolával, kopíroval, leštil, pořád to sušil na podlaze - to bylo hrozné. Digitální svět má výhody, že zajdete ke Lhotákovi a máte fotky za chvíli hotové. A teď už je to vůbec jinak. Dnes se to dělá počítačově. Třeba pan Miloš Šálek, který fotokroniku dělá po mně. Doufám, že se mu bude dařit. Viděl jsem jeho loňskou kroniku a moc se mi líbila.

Dokážete odhadnout, kolikrát jste za svůj život v Trutnově zmáčknul spoušť fotoaparátu?
To nevím. V posledních letech jsem nalepoval nějakých 2200 fotografií, ale kolik jsem přesně udělal záběrů nebo zmačknutí, to netuším. To víte, dnes se dá nacvakat velké množství záběrů a pak se pracně, velmi pracně vybírá… Ale určitě půl milionů záběrů by to asi bylo. Pár fotoaparátů na to taky zařvalo!

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama