reklama 

Kultovní Frank od sochařky Pauliny Skavové stojí v anglickém Manchesteru

30.8.2014  •  Kultura  • 
čtenost 1573

Trutnov - Velkou výzvu přijala a úspěšně s ní naložila etablovaná sochařka Paulina Skavova. Autorka tří draků před firmou Autostyl nebo Rýbrcoula na kruhovém objezdu dostala zakázku, která se neodmítá. Během šesti měsíců vytvořila metr devadesát vysokou bronzovou sochu kultovní postavy Franka Sidebottoma, která byla odhalena v Timperley, na předměstí anglického Manchesteru.

Kultovní Frank od sochařky Pauliny Skavové stojí v anglickém Manchesteru

Postava Franka je alter egem známého britského hudebníka a komika Chrise Sieveye, který zemřel v roce 2010. Coby hudebník Frank Sidebottom vystupoval s úspěchem s nepřehlédnutelnou kulatou papírovou hlavou jako ctižádostivá popová hvězda na televizních kanálech až se stal legendou. Sochařka se k zakázce dostala téměř náhodou.

Ve slévárně v Horní Kalné se potkala s britským sochařem Colinem Spofforthem, autorem diskutovaného okřídleného lva - památníku československým letcům z 2. světové války na pražském Klárově. „Původně to mělo vypadat tak, že já mu sochu Franka předpřipravím a on si ji domodeluje. Neměl však čas. Vymodelovala jsem ji a on přijel na korekturu. Najednou bylo ticho a on říká, že by chtěl, abych to podepsala. Moc se mu to líbilo,“ vzpomíná umělkyně.

20130828 151152

V této souvislosti připouští, že ji zakázka překvapila. Průběžně se Spofforthem práci konzultovala. „Colin mně pak řekl, že by to neudělal lépe, což mě nastartovalo a hodně potěšilo. Byla to pro mě čest. Tak jsem Franka adoptovala a je to moje dítě. Samozřejmě musím vzdát hold Umělecké slévárně v Horní Kalné, kde byl Frank odlit,“ řekla sochařka, která byla osobně na odhalení sochy v Timperley. „Myslela jsem si, že Angličané raději přijmou tamního sochaře, ale mýlila jsem se, nesmírně vřele mě přijali,“ uvedla Skavova. O události napsal tamní Manchester Evening News a zmínilo se také BBC.  

1476029 10151809811576243 864654143 N 

V letošním roce v květnu měl na Mezinárodním filmovém festivalu Sundance a také na festivalu v Karlových Varech premiéru film Frank, právě natočený podle postavy Franka Sidebottoma. Do českých kin půjde v říjnu. Jde o netradiční, stylově výraznou tragikomedii, kterou režíruje Leonard Abrahamson a v roli Franka se objeví známý herec Michael Fassbender.

Fr4

Sochařka Skavova ani po vytvoření sochy Franka nezahálí a pracuje na několika nových projektech. „Nevím, jestli to dopadne, ale v New Yorku by měla být na podzim slavnost k pětadvaceti letům svobody u nás,“ přiblížila Skavova. Měl by tam hrát soubor Spitfire Company, od něhož návštěvníci Uffa viděli „kus“ Antiwords inspirovaný Havlovou Audiencí.

20140131 131743

„Byla jsem oslovena, zda bych jim udělala masky Olgy Havlové, Václava Havla, Pavla Landovského a Dalajlámy. Byly by to čtyři symbolické figury, které by večer moderovaly. Uvidíme, jestli se to uskuteční,“ poznamenala sochařka. Kromě toho vytvořila sochu Griffina, což je mytická zvířecí bytost s tělem, ocasem a zadními nohami lva, hlavou a křídly orla. Navíc se 10. září zúčastní výstavy v Pardubicích a v říjnu v Chrudimi.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Archiv Pauliny Skavove, TCN, Neil Taylor, Martin O‘Neill

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama