reklama 

Malíř Hábl a sochař Kovářík jsou tvůrčí spojité nádoby

16.8.2014  •  Kultura  • 
čtenost 2345

Trutnov – „Kolega je spíše takový letící pták, který vše pozoruje z výšky, já jsem zase ten brouk, jenž se na to dívá ze země,“ charakterizoval tvorbu malíře Patrika Hábla a také svou sochař Jan Kovářík při zahájení jejich společné výstavy Synapse v Galerii Uffo. A skutečně. I když se každý z nich vyjadřuje jinými výrazovými prostředky, jejich díla k sobě jdou a dělají dojem umělecké spojité nádoby.

Malíř Hábl a sochař Kovářík jsou tvůrčí spojité nádoby

„Potkali jsme se před pár lety. Zjistili jsme, že naše věci jdou dobře dohromady a jsme tak trochu krajináři,“ řekl Kovářík. Oba totiž mají podobný pohled na tvorbu. Háblovy rozměrné obrazy zachycující svébytným způsobem krajinu vnější spojenou s krajinou vnitřní. „Patrik ukazuje sílu a krásu tradičních uměleckých forem i v dnešní době. Zachovává vizuální a estetickou přitažlivost klasických krajinomaleb,“ uvedla kurátorka výstavy Paulina Skavova.

 Jeho obrazy jsou podobné monotypům, kdy se nanese na plechovou tabulku barva a společně s papírem se protáhne tiskařským lisem. Rozdíl je v tom, že Hábl své práce stoprocentně ovlivňuje, náhoda tu hraje roli jen malou a vznikají přitažlivé krajiny. „Dnes nás krajina nezajímá, protože v ní nežijeme a neprocházíme jí. Žijeme v globalizované době plné obchodních center, silničních obchvatů a netušíme, že se začíná něco dít i s naší vnitřní krajinou: nevíme, kdo jsme,“ doplňuje autor.

IMG 4134

Kovářík vytváří plastiky, které na první pohled mohou působit abstraktně, jde ale spíše o klasickou sochařinu. „Základní koncept je přírodní a provedení je klasicky sochařské. Snažil jsem se, aby moje sochy byly maximálně dokončené,“ vysvětluje. Setkáváme se s díly plnými barev a objemů, které s obrazy pozoruhodně souzní.

IMG 4158

Zajímavostí výstavy je cyklus jakýchsi matrací ležících na zemi. Ty mohou být také klidně zavěšeny na zdech jako obrazy. „Ty věci jsou nesmírně hmatové, takže doporučuji divákům na ně sahat,“ nabádal při vernisáži sochař. Malíř Hábl naopak nedoporučoval, aby někdo sahal na jeho obrazy. Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout do 9. září

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama