reklama 

Polská umělkyně Edyta ukazuje Kullaté sklovité hrátky

17.9.2014  •  Kultura  • 
čtenost 357

Trutnov - Ne, to není chyba v titulku. To je jen další důkaz toho, jak si polská umělkyně Edyta Kulla (všímáte si, tady jsou ta dvě "el") hraje se slovy a k tomu i se sklem. Výsledkem jsou pak vitráže, které jen tak někde neuvidíte. Teď si je ale můžete prohlédnout v Muzeu Podkrkonoší.

Polská umělkyně Edyta ukazuje Kullaté sklovité hrátky

Hra se slovy, která mohou mít více významů, se stala pro Edytu doslova vášní.  Příkladem je polské slovo Sztuka, které má dva protichůdné významy. Třeba  umění, tedy něco jedinečného. Nebo kus, myšleno sériový výrobek. „Využila jsem talíř ze sériové produkce a udělala vlastní unikátní talíře,“ uvedla Edyta k části výstavy označenou názvem Lehce stravitelné objekty. A ukázala na desky stolů, do nichž jsou zakomponované kusy talířů.

Dalším důkazem hravosti slova a umění je také část expozice tvořená většinou z nepotřebného či rozbitého skla nazvaná O wady. Můžete to označení vnímat jako hmyz, ale také jako obdiv k vadám. A jiný důkaz, dokonce neplánovaně spjatý s trutnovským drakem. „Nevěděla jsem, že ho máte v městském znaku. Jsem ráda, že vážka je první vitráž, která jako první z toho cyklu vznikla - vážka, v angličtině dragonfly, což v překladu znamená létající drak,“ vysvětlila Edyta další slovní hříčky.

Třetí část expozice se jmenuje Design v interiéru. Jsou v ní hlavně nepotřebné věci, často nalezené na smetišti sklárny. „Chtěla jsem jim dát nový život, novou kvalitu a jakost. Je to moje trochu sběratelská a archeologická vášeň,“ přiznala umělkyně. Její vitrážová výstava potrvá až do 9. listopadu. „Snažím se, aby vše čím se zabývám, bylo trochu zábavné, vtipné či legrační,“ dodala Edyta Kulla.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama