reklama 

Studenti se při výtvarném salonu „poprali“ s tématem Pravda vítězí

12.6.2015  •  Kultura  • 
čtenost 1211

Trutnov - Nesnadný úkol čekal mladé výtvarníky při letošním Studentském výtvarném salonu, který byl včera zahájen v Galerii Dračí ulička. Tématem totiž bylo známé heslo Pravda vítězí. „Studenti byli zpočátku trochu zaražení. Pak začali hledat, jak to s tou pravdou je. Všichni se shodli, že heslo zdobí prezidentskou vlajku,“ řekla učitelka Karolína Václavíková, která rčení, že pravda vítězí nade vším, objevila v biblické knize.

Studenti se při výtvarném salonu „poprali“ s tématem Pravda vítězí

Studenti gymnázia se snažili interpretovat heslo poctivě a nesnažili se téma obejít. Každý se však s ním vypořádal po svém. Výtvarně byly zvoleny techniky malby, kresby, koláže či objektu.  Salon není jen výtvarná přehlídka, ale také soutěž. První cenu mezi staršími gymnazisty si odnesl Martin Hrubý za ucelený a velmi dobře výtvarně zpracovaný cyklus prací, které doprovodil texty. „Nejistě se vracíme zpátky do minulosti, proti proudu času, abychom poskládali náš obraz pravdy ze střípků svých vzpomínek,“ stojí pod jedním obrazem.

Druhé místo patří Filipu Maňhalovi za moderně pojatou výtvarnou práci zpracovávající postavu Václava Havla. Diváci mohou vidět portrét této osobnosti s klíčovými daty jeho života: narození 1936, Charta 77 1977, revoluce 1989 a úmrtí prezidenta 2011. Vtipem obrazu je, že Havel drží v ruce cedulku s nápisem For Sale, čili na prodej. Třetí místo obsadila Kateřina Jahnová za technicky zdařilé černobílé kresby s motivem kočky a smrti – lebky s nevysloveným a okřídleným rčením: Být či nebýt.

DSC 0031

Mezi mladšími studenty byla první Anna Holzbachová za výrazný nápis pravda překrývající méně výrazné nápisy se slovem lež. Druhou cenu si odnesla Martina Součková za ilustrativní příběh Popelky a třetím místem byla oceněna satirická práce Matěje Tomana.  

DSC 0069

Součástí vernisáže byla kulturní vystoupení studentů, kteří hráli, zpívali, tančili či předváděli divadelní etudy. Velmi vtipné bylo improvizované představení několika dívek ve vlakovém kupé, které doprovázelo nekonečné plkání a přeskakování z tématu do tématu.  „Bylo by absurdní, kdybyste nepochopili, že je to absurdní,“ okomentoval story učitel Luděk Hašek. Studentský výtvarný salon potrvá do 11. října.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama