reklama 

Dělám teď „těžké umění“, řekl v Galerii Draka malíř Fürbacher

28.1.2015  •  Kultura  • 
čtenost 988

Trutnov - Kdo zavítá do Galerie Draka, kde má nyní retrospektivní výstavu Začátek bez konce známý trutnovský malíř Robert Fürbacher, už dole na chodbě ho zaujme rozměrný obraz z letošního roku, který má zajímavou historii. Vznikl za náhodných okolností, díky vyrytému podpisu autora.

Dělám teď „těžké umění“, řekl v Galerii Draka malíř Fürbacher

„Začal jsem dělat „těžké umění“. Ten obraz totiž docela dost váží, protože má na sobě kromě barvy několik vrstev písku,“ usmívá se tajemně zdejší umělec. Obraz zdobí velký fantazijní motiv, který do pískové vrstvy Fürbacher vyryl rydly na linoryty. Tomu předcházela historka související s nedávnou návštěvou zájemce, který chtěl koupit jeden z jeho obrazů. „Seděl jsem v ateliéru a čekal, až přijde. Najednou jsem si uvědomil, že jsem obraz nepodepsal,“ vypráví malíř.

Už ale bylo pozdě a podpis by nestačil uschnout. Proto se výtvarník rozhodl, že ho do pískové vrstvy vyryje. „A tím to začalo. Spotřeba rydel je sice ohromná a navíc je to fyzicky náročné, ale chci v tom pokračovat. Vidím v tom novou tvůrčí cestu. Zatím příliš neřeším motivy, spíše techniku,“ uvedl umělec, který v Galerii Draka vystavuje výběr tvorby za posledních třicet let.  Je tam i obrázek z roku 1985, kdy měl patnáct let a už dva roky žil v Holandsku.

„Tenkrát jsem ještě neměl vlastní tvorbu, namaloval jsem ho podle předlohy. Je tu ale také můj úplně první autorský obrázek z roku 1987,“ ukazuje na zeď malíř. Během těch let se Fürbacherova tvorba hodně proměnila. V Holandsku vystudoval klasickou malbu. Tu na výstavě reprezentuje jedna krajina. Pak maloval podle fantazie, kterou doplňovaly reálné motivy. Jeho díla z té doby svou detailní technikou připomínají grafiku.

DSC 0188

„Časem jsem se tím cítil úplně svázaný. V těch obrázcích přestala proudit energie. Každý obraz jsem tehdy dělal, dokud nebyl hotový, třeba až do rána,“ vzpomíná. Potom se Fürbacher dostal do fáze, kdy si svou tvorbou chtěl i něco vydělat. O grafiku ale nebyl v Holandsku vůbec zájem. Pak narazil na galeristu, který sice ocenil jeho talent, ale zároveň upozornil, že tyto práce není schopen prodat.

„Vybavil mě plátny a barvami. Dva roky mě nutil malovat něco jiného, až jsem z toho byl zcela vyčerpaný. Ty věci tady na výstavě nejsou, protože on je odkoupil,“ prozradil trutnovský malíř. Časem změnil styl i přístup k tvorbě. Nastalo období abstraktní malby, na obrazy vrstvil barvu, aby nakonec dělal věci ovlivněné mystikou a magií. Na výstavě, která potrvá do 1. března, jsou i figurální obrazy, například velké plátno s indiánem či zpěvačkou Tinou Turner.

DSC 0163

Hynek Šnajdar                                 
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Hynek Šnajdar, Petr Kotyza, Aneta Schrollová

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama