reklama 

Permoníci ožívají v ateliéru pod rukama sochařky Pauliny Skavove

7.8.2015  •  Kultura  • 
čtenost 1921

Trutnov - Součástí opravené kašny na Krakonošově náměstí budou sochy permoníků. Vznikají v ateliéru známé trutnovské sochařky a kurátorky Galerie Uffo Pauliny Skavove. Tato umělkyně je mimo jiné autorkou pomníku draka v bývalé památné Dračí uličce, trojice bronzových plastik draků před areálem Autostylu či sochy Rýbrcoula na kruhovém objezdu.

Permoníci ožívají v ateliéru pod rukama sochařky Pauliny Skavove

„Sochy permoníků tvořím podle historické fotodokumentace,“ říká sochařka, která ukázala, jak práce pokračují. Na „inspekci“ dorazili také čtyři místní nadšenci - Ivan Zimmel, Václav Jirásek, Miloš Trýzna a Miroslav Šafařík, kteří iniciovali návrat permoníků na Krakonošovu kašnu. Od historiků a sběratelů sehnali dobovou dokumentaci i snímky, na kterých jsou permoníci dobře viditelní, aby mohly vzniknout co nejvěrnější kopie (více čtěte zde).

Permoníci částečně kašnu zdobili ještě v polovině 60. let minulého století, do současnosti ale nezbyl žádný, protože byli tehdy ukradeni. Dvojici permoníků Skavova právě modeluje a potom budou odlity do bronzu. Na Krakonošově kašně se už konaly zkoušky voskových odlitků trutnovských permoníků.

Paulina 1

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Pauliny Skavove

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama