reklama 

Nad Bojištěm se přehnala metalová smršť, skvělí byli i „primitivové“ a revival „velvetů“

20.8.2016  •  Kultura  • 
čtenost 1251

Trutnov – Přestože jsme prorokovali, že se letitý areál Na Bojišti rozpadne pod náporem tvrdé muziky, metalová smršť, která se nad ním včera přehnala, mu nijak neublížila. A byl to pořádný nářez, a to hlavně večer na hlavní scéně.

Nad Bojištěm se přehnala metalová smršť, skvělí byli i „primitivové“ a revival „velvetů“

Fanoušci tohoto hudebního žánru se pořádně vyřádili. Už kolem devatenácté hodiny ti ortodoxní obsadili celý prostor pod scénou a netrpělivě vyhlíželi americkou kapelu Red, která je připravila na hlavní hvězdy večera. I když se u nás ne příliš známá parta z Nashvillu označuje za křesťanskou, obuli se do svého koncertu dost nekřesťansky a publikum tančilo jak o život.

Než však začal skutečný metalový večírek, objevila se odpoledne na pódiu stálice české ska scény, mnohočlenná skupina Fast Food Orchestra. Ta hraje nejen doma, ale často i v zahraničních klubech a na festivalech. Ve své historii muzikanti považují za nejvýznamnější společné vystoupení s jamajskou kultovní legendou The Skalites v Drážďanech. „Byl to parádní mazec. Před hodinou jsem přijel a jsem rád, že jsem jako první viděl fastfůdy,“ svěřil se Kamil Loužecký z Plzně.

Zcela zaplněné hlediště před hlavní scénou večer dostala do varu americká formace Fear Factory z Kalifornie. Ta už na festivalu hrála, ale dala si patnáctiletou pauzu. Skupina oslavila čtvrtstoletí své existence, ale přes svůj věk neztratila nic na agresivní energii. Jejich death metalový tah fanoušky nadchnul a slyšeli i písně z alba Demanufacture, starého dvacet let. Riffy vynikajícího kytaristy zněly divákům ještě dlouho v uších.

Pořádnou metalovou tečkou pak byl hodinu po půlnoci koncert brazilské formace Soulfly. Avizovaný nářez se konal. Tvrdá muzika potěšila nejen mladší diváky, ale také pamětníky. Charismatický zpěvák a kytarista Max Cavalera, který je známý z kultovní kapely Sepultura, si hned získal publikum. Kdo má rád tuto muziku a zůstal doma, může jen litovat. Stálo to za to. „Úplně mně běhala husí kůže po zádech. Miluji Soulfly, jejich hudbu a atmosféru, kterou dokáží připravit,“ kývá hlavou pochvalně metalista Tomáš z Trutnova.

Na krátké video z pátečního večera se můžete podívat
na našem Facebooku ZDE.

I když to tak nevypadá, včerejší druhý den festivalu nepatřil pouze tvrdé muzice. Výtečný byl například koncert písničkáře Jiřího Schmitzera. Fanoušci si řádně zaskotačili i s valašskou stálicí Mňága a Žďorp, jejíž nestárnoucí frontman Petr Fiala ví, jak své „ovečky“ dostat do varu. Ostatně jejich hudba zraje jako víno. Skoro by se dalo říci, že je lepší než v minulosti. Kdo byl, slyšel a viděl, určitě toto konstatování potvrdí.


Na druhé scéně stály za pozornost koncerty elektronické kapely Eddie Stoilow, která kdysi hrála boxerské legendě Miku Tysonovi, nebo příbramští The.Switch. Ti rovněž potrhli „tvrdý“ pátek. Fanoušky oceňovaný byl i koncert bigbítové skupiny Imodium. „Chodím na ně od začátku, a to už bude, mám dojem, patnáct let. Kluci mně přirostli k srdci, teda myslím hlavně jejich muziku,“ zažertovala návštěvnice festivalu Lucie Kárníková z Pardubic.

Kdo včera zavítal do Undergroundového stanu Ivana M. Jirouse, udělal dobře. Dočkal se totiž několika velmi zajímavých vystoupení. Kromě šumperského Kabaretu Dr. Caligariho, jehož členové při svých koncertech používají bizarní masky, to byla hlavně vynikající legenda českého undergroundu The Primitives Group s vůdčí osobností Ivana Hajniše. Byl to nevšední zážitek a Hajniš navíc vzpomenul stálici festivalu, dnes už zemřelého básníka a guru undergroundu Ivana Martina Jirouse, řečeného Magor.

„Chceme hrát na tomto festivalu, protože jsme se mimo jiné zasloužili i o vstup Magora Ivana Jirouse na scénu undergroundu – zkazili jsme ho ze slušňáka na divoké zvíře undergroundu. A také proto, že si The Primitives Group zaslouží hrát na takových akcích pro lidi, kteří nás nikdy dříve neviděli nebo nebyli na světě, když jsme hráli,“ řekl Hajniš a jeho slova potvrdil teprve dvacetiletý Adam Kováč z Rychnova nad Kněžnou. „Je to pro mě totální objev, skvělá parta. Byl jsem z koncertu nadšený. Nikdy by mě nenapadlo, že budu poslouchat muziku svých dědů.“

Kdo si chtěl zatančit, tak nelitoval, když vydržel hodinu po půlnoci v Undergroundovém stanu. Super atmosféru tam vytvořila undergroundová kapela The Velvet Underground revival s klávesistou a zpěvákem Pepou Janíčkem, který je známý především z The Plastic People of the Universe. Milovníci této, v originálu americké kapely s Lou Reedem a Nico v čele, slyšeli všechny známé „fláky“ jako například Sweet Jane, All Tomorrow's Parties či I'm Waiting for the Man. Fantastický zážitek! Ten umocnil ještě poslední účinkující, Kanaďan Ben Caplan s kapelou Casual Smokers.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Hynek Šnajdar

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama