reklama 

Dláto nahradil počítač, mladí vizionáři vytvořili sochy v 3D programu

4.2.2016  •  Kultura  • 
čtenost 1019

Trutnov - Není to tak dávno, kdy se prorokoval zánik závěsného obrazu. Vzhledem k současným technologickým možnostem se totéž dá říci i o soše, kdy dláto nahradí počítač. Tyto prognózy budou zřejmě liché, obraz i socha přežívají nadále. Pomocí 3D programu však vznikají autentická díla, o čemž se mohou od včerejška přesvědčit návštěvníci výstavy Digital Exchange - Digitální výměna v městské galerii.

Dláto nahradil počítač, mladí vizionáři vytvořili sochy v 3D programu

Výstava vznikla ve spolupráci se sochařem a pedagogem na brněnské Fakultě výtvarných umění Michalem Gabrielem, vedoucím 3D studia Tomášem Medkem a Dušanem Váňou. Na vernisáži byla přítomna také čtvrtina mladých tvůrců. „Výstava Digital Exchange je ve své podstatě vizionářská,“ potvrdila ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

Podle ní totiž expozice představuje digitální tisk 3D skenování jako médium, které vstupuje do světa techniky a přináší netušené možnosti i pro oblast umělecké tvorby. Toto médium, jak je patrné i v trutnovské expozici, zažívá raketový vzestup. Projekt je mezinárodní, protože brněnská škola na něm spolupracuje s vrstevníky ze School of Visual Arts v New Yorku.

Nejpodstatnější část tvoří práce, které si studenti obou škol nejdříve vzájemně zaslali v elektronických datech a následně je materializovali za pomocí 3D tiskáren. A díla jsou to vskutku působivá, zajímavá a divácky přitažlivá. Už sklepení nabízí velmi realistickou ženu ve vaně Michala Gabriela.

IMG 2488

„Princip sochy je v tom, že se návštěvník dívá pod hladinu vody, která tam není. Je to věc, která je v sochařství téměř nedosažitelná,“ vysvětlil autor. Ve sklepení je rovněž zajímavostí ženský akt. „Modelka byla naskenovaná a je tam vidět, jak je ta technologie nemilosrdná. Socha Adama Krhánka je trochu deformovaná tím, co si program i skener domyslely a dopočítaly,“ uvedl Gabriel.

Ten se v přízemí ještě prezentuje rozsáhlejším dílem soch – postav stlačovaných k zemi nahou ženskou figurou. „Je to krásné, stejně jako paní ředitelka, která je soše velmi podobná,“ nechala se slyšet jedna z návštěvnic výstavy. Všechny výstavní prostory jsou zaplněny rozmanitými pracemi, kde technologie ožívá a materializuje se do výsledného díla. Pro diváky jde o atrakci prvořadého významu.

IMG 2510

„Jsem už stará škola, takže novým technologiím nerozumím. Vývoj se ale nedá zastavit, takže technologie mají v současné době navrch. Vystavené sochy se mi ale líbí, jsou čisté a dokonalé. Myslím, že by si je Trutnované měli jít prohlédnout, je to zajímavá a poučná výstava,“ komentoval díla zdejší malíř Miloš Trýzna. Také Jindřiška Králová, která přijela na výstavu z Pardubic, považuje vystavené sochy za pozoruhodné. „Když uvážíme, že vznikly novými postupy, považuji je za cestu do budoucna. I když dláto je dláto.“

Přestože asi většina sochařů bude i nadále postupovat klasickou cestou, nové technologické postupy se budou patrně prosazovat i v tomto uměleckém odvětví. „Výstava je atraktivní ukázkou rozpuku tohoto nového média na poli umění,“ dodala ředitelka Pangrácová. Expozice, která potrvá do 12. března, je zároveň doplněna projekcí. Ta projekt návštěvníkům srozumitelně přiblíží i po technické stránce.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama