reklama 

Fotím to, co potkám, mám ráda náhodu, prozradila fotografka

17.3.2017  •  Kultura  • 
čtenost 1630

Trutnov – Ranní Rýchory, náhodný snímek z Krkonoš, odrazy nočního Trutnova v kaluži vody, originální a působivá fotka nažehlovaček a podobně. To jsou snímky trutnovské fotografky Lenky Hurdálkové na výstavě Foto – syntéza v Galerii Draka. „Fotím to, co potkám a co mě zaujme. Mám ráda odrazy ve vodě a stíny,“ říká autorka, která se focení věnuje zhruba pět let.

Fotím to, co potkám, mám ráda náhodu, prozradila fotografka

A co jí na focení baví? „Přestože se nám věci kolem nás zdají jako něco stálého, něco, co tu je na věky, jsou to pouze přechodné jevy. Pokud se ale spojí správný úhel, moment, nálada a další nezbytné ingredience, složí se v obraz, který tam sice již byl, ale ne každý ho uvidí,“ uvedla Hurdálková, která je od roku 2014 členkou trutnovského fotoklubu KDÚ.

Tehdy ji oslovil fotograf Miroslav Roubínek, autorka se sešla s dalšími členy a stala se součástí fotoklubu. „Je to dobré pro můj další vývoj. Hodně o fotografiích diskutujeme, mnohdy se neshodneme, ale to je dobré,“ prozradila fotografka s tím, že focení je její vášeň. „Fotoaparát tahám pořád s sebou.“  Jak je vidět na vystavených snímcích, mnohdy při její tvorbě hraje důležitou roli náhoda.

„I když jsou s téměř každým snímkem spojené nějaké vzpomínky, někdy jde vyloženě o náhodu. Někam se vypravím fotit něco jiného a najednou potkám něco, čemu jsem neodolala,“ vypráví.   Má také ráda procházky večerními městy, kdy rozsvícené lampy dokáží úplně změnit jejich atmosféru. Toulá se přírodou a fotí nesčetná zrcadla kaluží a rybníků, v nich se odráží okolí. Baví ji skládání světel a stínů.

Její srdeční záležitostí na výstavě u „draků“ je černobílý snímek nažehlovaček. „Myslím, že jsem podobnou fotku neviděla,“ usmívá se autorka. Na jejich vystavených fotografiích, až na malé výjimky, chybí lidé. „Lidi moc nefotím, možná na to nemám dost odvahy. Když jsme v cizím městě, kde mě nikdo nezná, tak mně to tak nevadí. Číhat ale na záběr v Trutnově, na to mě neužije,“ poznamenala Lenka Hurdálková. Ta považuje Galerii Draka, kde má výstavu do 16. dubna, za ideální prostor pro své fotografie. 

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama