reklama 

Uffo bude letos opět hostit pěveckou soutěž Česko zpívá

16.3.2017  •  Kultura  • 
čtenost 675
 •• Komerční sdělení

Během druhého dubnového víkendu se v Trutnově budou již posedmé konat finálová kola mezinárodní pěvecké soutěže ČESKO ZPÍVÁ. Celkově půjde již o jedenáctý ročník. Každoročně během finálového galavečera vystupují na pódiu v Uffu kromě finalistů také zástupci hvězdné poroty včetně patronky soutěže, zpěvačky Kamily Nývltové.

Uffo bude letos opět hostit pěveckou soutěž Česko zpívá

Její maminky a ředitelky soutěže, Ivety Nývltové, jsme se zeptali, na koho se mohou diváci těšit letos a proč Česko zpívá právě v Trutnově.

Co je hlavním posláním soutěže Česko zpívá?
Cílem je umožnit dětem a mladým lidem „změřit si své síly“ v tom co dělají rády, tedy ve zpěvu. Účastí mohou získat především obrovskou zkušenost a příležitost prosadit se.

Výběrová kola soutěže se konají v Praze. Co bylo hlavním podnětem k tomu pořádat semifinálová a finálová kola včetně závěrečného galavečera v Trutnově?
Důvodů pro konání v Trutnově je více. První podnět k tomu dal profesor zpěvu Eduard Klezla, který byl při začátku soutěže a řekl: „že tato soutěž si zaslouží důstojné prostředí.“ Starosta Trutnova Ivan Adamec, který byl tehdy hostem finále ve Rtyni, ihned navrhl, aby se další ročník konal v Uffu. Druhým důvodem je fakt, že jsem velký patriot - Podkrkonoší a Trutnovsko miluji. To je hlavní důvod, proč jsme finále do Prahy nepřesunuli. Nesmírně mě těší, že naše soutěž, která je opravdu největší svého nekomerčního charakteru u nás v republice, se může konat právě v Trutnově. 

Máte za sebou deset ročníků, letošní bude již jedenáctý. To už je úctyhodný počet. Co se za tu dobu nejvýrazněji změnilo?
Myslím, že celá tato akce se od prvopočáteční myšlenky, uspořádat jen malou okresní soutěž, dostala na vrchol. Hlásí se k nám desítky mladých zpěváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí, Slovenska, Polska… Přesto se nám daří zachovat osobitý a „rodinný“ přístup. Mnoho našich finalistů dnes již účinkuje v profi projektech, v muzikálech, ve filmech, vydávají svá CD, jezdí po festivalech, točí videoklipy. Pro mnoho těchto lidí jsme byli odrazovým můstkem. A to je smyslem a náplní naší soutěže. Není našim cílem dělat z našeho klání obří show, spíše si zakládáme na složení poroty a způsobu bodování.

Každý rok panuje mezi odbornými porotci z řad předních českých a slovenských umělců na place i v zákulisí skvělá atmosféra. Jaké máte ohlasy přímo od nich? Účastní se akce rádi?
Porotci a další hosté se k nám velmi rádi a opakovaně vrací, a pokud se to někomu zrovna časově nehodí, velmi je to mrzí. Zpěváci Bohouš Josef a Renata Drössler si mi postěžovali, že to pro ně letos nebude jaro. Mají ho totiž spojené s naší skvělou akcí a s Trutnovem. Už jsme ale domluveni znovu na příští rok. Nevím, jak to děláme, ale je fakt, že parta všech lidí, kteří akci pořádají, je skvělá. Známe se již přes 20 let a podnikáme spolu celoročně mnoho skvělých akcí. Nikdo z nás nepracuje na Česko zpívá kvůli penězům, spíš je to o výborné partě, legraci a kusu poctivě odvedené práce. Nejvíc nás těší, že se k nám vracejí i soutěžící. Nejen proto, aby to zkusili znovu. Soutěž rádi sledují i bývalí úspěšní finalisté se svými rodinami.

Na čí vystoupení se můžeme těšit tento rok?
Letos při finálovém galavečeru zazpívá zpěvačka Leona Machálková. Patronka soutěže, zpěvačka Kamila Nývltová představí svůj duet s tatínkem z nového CD, který má obrovský ohlas. Zážitkem bude jistě i bubenická show Tokhi & The Groove Army.

Kromě odborné poroty se během finálového večera vyhlašují také ceny V.I.P. a mediální poroty. Mohou se do hodnocení a ocenění soutěžících zapojit také samotní Trutnováci?
Ano jistě, jednak je k tomu možnost již po pražském výběrovém kole. Veřejnost může svému favoritovi poslat hlas v Ceně internetu. Videa a informace o hlasování jsou k nalezení na webu soutěže www.cesko-zpiva.cz. Přímo na finále obou kategorií v Uffu si diváci v sále také volí svého vítěze. Další ocenění předává VIP porota, složená z partnerů soutěže, a mediální porota, ve které zasedají redaktoři a fotografové.

Pořádání takovéto akce se samozřejmě neobejde bez sponzorů. Kdo z lokálních i celorepublikových partnerů vám s akcí pomáhá?
Sehnat partnery a sponzory na různé akce je vždy „tvrdý oříšek“ a celoroční práce. Díky velikosti a renomé soutěže mohu oslovit i velké společnosti, které ani nejsou z našeho kraje. Letos je to třeba dodavatel energií Bohemia Energy nebo firma Moser - výrobce luxusního křišťálového skla. Z místních nám již řadu let skvěle pomáhá paní Hana Mládková - ředitelka Hotelu Patria, pan Jiří Ticháček - ředitel společnosti Transport Trutnov, pan Jan Kranát a Autostyl Trutnov. Náš web nám v rámci spolupráce obstarává firma Humlnet Creative. Nepostradatelným partnerem je centrum Uffo v čele s panem Liborem Kasíkem. Dále Královéhradecký kraj a především vstřícný přístup města Trutnov a starosty pana Ivana Adamce, který každoročně přebírá záštitu nad soutěží, ale rovněž celého zastupitelstva a Rady města. Jestli se ptáte na ceny pro vítěze, tak letos budou u nás vládnout tzv. „Kolonožky“, hit současné mládeže. Přesvědčte se sami na www.kolonozka.cz . Již tradičně originálně ukované sošky z dílny mistra uměleckého kováře Zdeňka Vítka a mnoho dalších cen.

Máte nějaký vzkaz pro trutnovské začínající talenty?
Jelikož pracuji mnoho let s dětmi, vím, že zábava současných dětí a teenagerů je úplně jinde než před 25 lety, kdy jsem začínala. Cením si proto všech, kteří na chvíli zaklapnou počítač, schovají mobil do batohu a dělají něco jiného - sport, malování, četbu anebo právě svůj čas věnují hudbě a zpěvu. Když se do finále naší soutěže probojuje někdo z našeho kraje, tak mě to těší dvojnásob. Zvu tedy všechny mladé místní talenty, aby se sami přišli podívat, jak Česko zpívá. Třeba jim samotná soutěž další rok otevře nejedny dveře. Dětské finále se koná v Uffu v pátek 7. dubna od 16 hodin a hlavní finálový galavečer v sobotu 8. dubna od 17 hodin. Atmosféra je vždy naprosto skvělá a věřím, že i vy pokud zavítáte, si odnesete nevšední zážitek.

Kateřina Hůlková
foto: Oldřich Brát a Jan Tůma

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama