reklama 

Podkrkonošští výtvarníci ukázali veřejnosti u Uffa svou tvorbu, další otevřeli ateliéry

18.6.2017  •  Kultura  • 
čtenost 654

Trutnov – Den otevřených ateliérů je kulturní událost, kdy v jediném dni v roce lze nahlédnout do kuchyně výtvarníků nejen trutnovského regionu. Včera svůj ateliér pod širým nebem vedle Uffa otevřela většina členů Spolku podkrkonošských výtvarníků a další dva lákali zájemce přímo do svých ateliérů.

Podkrkonošští výtvarníci ukázali veřejnosti u Uffa svou tvorbu, další otevřeli ateliéry

Přidali se tak k akci, která si za dobu své existence získala velkou pozornost veřejnosti.Venkovnímu plenéru zpočátku nepřálo počasí. „Jsem rád, že jsem se domluvil s ředitelem Uffa Liborem Kasíkem na mokré variantě. Pokud by pršelo, mohli bychom být uvnitř Uffa,“ řekl nám během dopoledne náčelník spolku a fotograf Ctibor Košťál. K tomu ale naštěstí nedošlo, protože se počasí umoudřilo. Výtvarníci postavili stany, rozmístili objekty a na zeď Uffa pověsili obrazy.

Součástí akce je fotografování příchozích návštěvníků. Ti, kteří si loni fotografii nevyzvedli, mohli tak učinit letos při dalším fotografování a odnést si snímek domů. „Příležitosti nechat se zvěčnit využili návštěvníci města nejen z tuzemska, ale také ze zahraničí, například z Polska, Německa, Holandska či dokonce z Nového Zélandu. Lidí přišlo nad očekávání hodně,“ řekl Košťál.

Příchozí si mohli prohlédnout jak díla vystavujících výtvarníků různých žánrových směrů, tak rovněž dostali příležitost se přímo umělecky vyjádřit. „Připravili jsme množství fixů a několik tabulí, na který se návštěvníci mohli seberealizovat, což také hojně využívali,“ uvedl trutnovský fotograf, který vypočítal, že na zdi Uffa bylo vystaveno 30 výtvarných prací a pět soch v prostoru.

Svůj ateliér ve Školní ulici otevřel veřejnosti trutnovský malíř Robert Fürbacher, který je seznámil s novými, ještě nedokončenými obrazy. „Návštěvníkům jsem ukázal, jak tvořím tak zvané pískové obrazy. Nachystal jsem také plátno, takže si mohli sami vyzkoušet, jak vzniká malba,“ prozradil malíř, který se domnívá, že Den otevřených ateliérů je velmi dobrá cesta, jak veřejnosti představit tvorbu a umění.

„Když jsem před lety žil v Holandsku, pravidelně jsem se podobné akce zúčastňoval. Tam už to mělo dlouholetou tradici. Mělo to mezi lidmi velký ohlas a do ateliéru mi přišlo za den i sto padesát lidí. Tady je to zatím na začátku, tak tolik lidí nechodí,“ dodal Fürbacher. Hlavním smyslem této akce je, že se veřejnost může osobně setkat s umělci, prohlédnout si jejich dílny a ateliéry, cítit vůni barev, dřeva, hlíny či kovu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek   

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama