reklama 

Sochy vstoupily do města Trutnova, divákům umožní povznést se do výšek

15.6.2017  •  Kultura  • 
čtenost 2567

Trutnov – Jako maják ční v horní části Krakonošova náměstí jedenáctimetrová, šest tun vážící Rozhledna, na jejíž vrchol vede 63 schodů. Právě u tohoto díla sochaře Čestmíra Sušky byl včera zahájen osmý ročník uměleckého projektu městské galerie Sochy v Trutnově. Jejími hlavními aktéry jsou jmenovaný Suška a jeho kolegyně, sochařka Veronika Psotková.

Sochy vstoupily do města Trutnova, divákům umožní povznést se do výšek

Působivou součástí vernisáže, které se zúčastnilo několik desítek místních obyvatel, bylo vystoupení Cirkusu Mlejn, jehož protagonisté „tančili“ ve výškách na povrchu Rozhledny. „Tato monumentální socha do města symbolicky přináší to, co je jedním ze smyslů umělecké tvorby vůbec: pohled na svět z nové perspektivy,“ řekl ředitelka galerie Lucie Pangrácové. Letošní akce totiž povznáší diváka do výšek.

Ten může nejen spatřit náměstí, okolí a část Krkonoš z výšky rozhledny, ale na Dolní promenádě pozvednout svůj zrak na mezi stromy volně visící Velké prádlo, které sochařka Veronika Psotková vytvořila z drátěného pletiva. „Její dílo povznáší náš zrak do výšky od rutiny a úmorné práce k lehkému vanutí vzduchem,“ uvedla ředitelka pořádající galerie. Divák se pak vrací na zem, aby se občerstvil v Suškově Kavárně na břehu řeky Úpy vytvořené z velké ocelové cisterny.

Suškova Rozhledna, jak uvedl generální partner městské galerie a spolupracovník sochaře Rudolf Kasper, má zajímavou historii. „Více než třicet let jsem kolem cisterny, která ležela rezavá v trávě ve Chvalči, jezdil domů. Když jsem se seznámil s Čestmírem, koupil jsem ji za cenu šrotu od jednoho statkáře a poslal ji sochaři do Prahy. Je to regionální kousek, který vstal z mrtvých,“ pousmál se Kasper.

 

Podle Sušky dílo Kavárna vzniklo v roce 2015, když byl vyzván, aby se zúčastnil výstavy v Brně. V té době si říkal, že k Rozhledně, která je starší, by se Kavárna hodila. „Chtěl jsem vytvořit něco, co mohou lidé používat, co by na Rozhlednu navázalo. Po výkonu, kdy člověk vyleze nahoru, si může v Kavárně odpočinout a občerstvit se,“ řekl Trutnovinkám Suška, který je nejen spokojen s umístěním svých děl, ale také s akcí Sochy v Trutnově.

„Je zajímavé, že se z Krakonošova náměstí stal jakýsi sochařský park,“ porozhlédl se po okolí Suška. Kromě své Rozhledny měl na mysli sloup, sochu Krakonoše na kašně, draka visícího na věži Staré radnice či sochu Josefa II. „Akci Sochy v Trutnově považuji se velmi zdařilou a zajímavou událost. Líbí se mi, že se s ní stala tradice. Je pro mě radost se do Trutnova vracet,“ poznamenal sochař, který měl před lety výstavu v Uffu, před ním umístěnou sochu Ocelot a vytvořil pro firmu Kasper nerezovou sochu Krasavice.

Sochařka Psotková, autorka díla Velké prádlo, které visí mezi stromy na Dolní promenádě, je zaměřena na realistické figurální sochařství.  Její drátěné figury mají charakter prostorové kresby, která citlivě reaguje na změny světelných podmínek. Světlo po nich klouzá, proměňuje jejich povrch. „Moje dílo je dva roky staré. Vznikalo v době, kdy jsem se stala matkou. Pořád jsem prala a z toho vznikla figurálně založená sestava věcí,“ vysvětluje sochařka.

Pro své dílo Velké prádlo považuje Dolní promenádu za ideální prostor. „Figury jsou zavěšené v provzdušněném prostoru na více lanech. Jsme naprosto spokojená. Kromě toho si myslím, že akce Sochy v Trutnově je zázrak. „Je to výstava dobrá pro všechny, a to i pro ty, kterým se to nelíbí. Oni sice budou ještě deset let na sochy v ulicích nadávat, ale zároveň na ně budou vzpomínat,“ dodala.

 

Pro generálního partnera městské galerie Rudolfa Kaspera je letošní výstava symbolická.  „Se sochařem Čestmírem Suškou jsem se seznámil před několika lety na jeho výstavě v Uffu. V posledních čtyřech letech jsme úzce spolupracovali a mohl jsem osobně být u realizace několika jeho děl.  Do jeho ateliéru Bubec v Praze jsme mu navíc také poslali několik nákladní aut železného šrotu,“ zavzpomínal Kasper.

Ten považuje za úžasné, že sochy jsou každoročně umístěny do veřejného prostoru města Trutnova. „I když jsou na to rozporuplné reakce, tak umění je i od toho, aby provokovalo, aby lidi k něčemu burcovalo. Za osm let se tady vystřídala řada významných umělců. Pro Trutnováky je to dobrá věc,“ doplnil.

Ředitelka Pangrácová se v souvislosti se sochařským projektem někdy setkává s dotazem, proč to galerie dělá a jaký to má smysl. „Smyslem mimo jiné je dostat se ve všedním životě o kousek výš, povznést se nad banalitu věcí, které nás každý den zaměstnávají a pohlédnout na svět trochu jinak,“ vysvětlila. Díla při letošním osmém ročníku Sochy v Trutnově bude mít možnost veřejnost vidět přes celé léto i část podzimu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama