reklama 

Víly ze „zušky“ tančily městem, zachytila je fotografka Nývltová

27.7.2017  •  Kultura  • 
čtenost 2404

Trutnov – Za každého počasí, v dešti, sněhu, větru i v paprscích slunce rok tančily dívky z tanečního oboru Základní umělecké školy vedené Kateřinou Talavaškovou na rozmanitých místech města i tam, kam moc lidí nezajde. Vznikl tak projekt Trutnov v Tanci, kdy objektivem trutnovské „víly“ náramně zachytila fotografka Lenka Nývltová.

Víly ze „zušky“ tančily městem, zachytila je fotografka Nývltová

„Původně se ten projekt měl odehrávat na velmi malé ploše, kdy jsme chtěly s Lenkou vytvořit pár fotek baletek někde v exteriéru. Řekly jsme si, že by byla škoda toho nevyužít nějak více. Nakonec se ten projekt nebývale rozrostl,“ řekla učitelka Talavašková. Ta se staršími tanečnicemi vytvořila tak zvaný site specific art. Byla vybrána konkrétní a inspirativní místa ve městě, kde vznikl tanec přímo „na tělo“ daného prostoru. Byla při tom natočena videa, která zpracoval Dominik Souček.

Okamžiky tance zaznamenané fotoaparátem Lenky Nývltové se hlavní protagonistky rozhodly sdílet s veřejností. „Tyto okamžiky, které jsme zachytily, jsme se rozhodly sdílet s veřejností. „Pro nás je to úplně něco nového, protože taneční obor nikdy neměl výstavu. Jsme rádi, že tanec lze zachytit uměleckou fotografií,“ uvedla Talavašková s tím, že v této souvislosti vznikly i pohlednice.

 

Zachytit tanečnice na ulici byl nápad fotografky, která na počátku dala výzvu, zda někdo nezná vhodné tanečnice. „Ozvala se mi Káťa a vzniklo z toho něco tak velkého, jako je tato výstava. Líbí se mi, že základní umělecká škola vychovává úžasné hudebníky, tanečníky i výtvarníky. Člověk, který nevnímá umění, je člověkem pouze napůl, protože rozvíjet se, je to nejdůležitější, a to hlavně u dětí. Ta spolupráce byla pro mě úžasným zážitkem,“ prozradila dojatá fotografka Nývltová.

Podle ředitelky městské galerie Lucie Pangrácové, která v přízemních prostorách městského úřadu výstavu do 2. září pořádá, je jejím smyslem přiblížit tanec i město z jiného než obvyklého úhlu pohledu. „Jsem ráda, že do těchto výstavních prostor vniknul trochu jiný žánr a něco jiného, co běžně nevidíme. Něco tak půvabného, jako je tanec. O tanci se totiž říká, že je to druh tiché mluvy,“ dodala ředitelka Pangrácová.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama