reklama 

Cirk-Uff je moje dítě, cítím se s ním vždycky hodně dobře a myslím, že i diváci

11.4.2017  •  Kultura  • 
čtenost 838

Trutnov – Nový cirkus. To je fenomén, který proslavil město po celém světě. Už brzy vypukne festival tohoto žánru, který se jmenuje Cirk-Uff a vstoupí tak do sedmého ročníku. Od 31. května do 4. června vystoupí nejen v Uffu, ale i v jeho blízkosti, v šapitó či v Národním domě špička českého a zahraničního nového cirkusu.

Cirk-Uff je moje dítě, cítím se s ním vždycky hodně dobře a myslím, že i diváci

Těšit se lze například na téměř domácí český soubor Cirk La Putyka či na Gravity & Other Myths, company, která přicestuje až od protinožců z daleké Austrálie. „Cílem je každoročně přivést do Trutnova to nejlepší z českého prostředí a předvést i progresivní zahraniční soubory, které určují směr vývoje současného cirkusu a pouličního umění,“ zve na Cirk-Uff jeho zakladatel a ředitel Uffa Libor Kasík, který Trutnovinkám poskytl rozhovor.

Včera byl už zahájen předprodej vstupenek na placená představení, které je možné zakoupit v Inforecepci Uffa, v Turistickém informačním centru, případně on-line na www.uffo.cz nebo www.cirkuff.cz. K dispozici je také omezené množství sta kusů tak zvaných Cirk-UFF pasů za 890 korun za jeden. Jejich prodej bude ukončen nejpozději 26. května. Majitelé pasů se mohou těšit na pět vybraných vystoupení.

Festival nového cirkusu Cirk-Uff se už v Trutnově pevně zabydlel. Letos vstoupí do sedmého ročníku. Jaké si za ty roky získal ve světě jméno? Jakou máte zpětnou vazbu?
Samozřejmě mám subjektivní zpětnou vazbu. O festivalu se od prvního ročníku ve světě vědělo a vědělo se také, že máme krásný program. Kdo tady za ty roky účinkoval nebo byl promotérem, ten si to tady zamiloval. Po šesti letech to dostává ještě další dimenzi. Dříve jsme promotéry, pořadatele prestižních festivalů ve světě zvali, aby se přijeli podívat, teď se hlásí sami. Myslím si, že už máme nějaký respekt. O tom svědčí skutečnost, že k nám letos přijede například australský soubor.

Co tato přehlídka znamená pro vás a pro samotný Trutnov?
Cirk-Uff je moje dítě, cítím se s ním vždycky hodně dobře a vnímám, že návštěvníci mají podobné pocity. To je podstatné i pro český žánr nového cirkusu. Snažíme se, aby se jeho protagonisté dostali do povědomí ve světě. Tak například došlo ke spolupráci Cirk La Putyka s jednou berlínskou agenturou. V tom jsme jako festivaloví pořadatelé sehráli dost podstatnou roli. Pro město Trutnov to je značný propagační krok. Všude, kam jedu, Trutnov představím. Byl jsem třeba v Austrálii a řekl jsem jim, že je to krásné město pod horami.

Na koho se mohou návštěvníci letošní přehlídky nového cirkusu těšit? Co byste rád vypíchnul a proč?
Máme českou a zahraniční linku s dvěma silnými akvizicemi. Přicestuje australský soubor Gravity & Other Myths s představením Backbone, které mělo premiéru v půlce března v australském Adelaide. Samotná company je ve světě velmi respektovaná. Na jejich nové představení na téma síly se celý cirkusový svět těšil. Je skutečné krásné, kouzelné a tak trochu abstraktní. Vystupuje v něm desítka špičkových světových akrobatů, kteří pod vedením Darcyho Granta vytvořili něco, co se bude líbit divákům i kritice. Lidi to představení totiž úplně magnetizuje. Potom bych určitě vypíchl francouzský soubor Compagnie sans Gravité s představením Déluge. To jsem viděl v Avignonu a hraje v něm pouze jeden člověk. Na toto představení bych rád pozval celé rodiny i s dětmi. Je o geniálním vynálezci, kterému v laboratoři všechno funguje úžasným způsobem. Pak se to ale zvrtne. Je to souhra nové cirkusu a nové magie. Ten účinkující je nejen akrobat, ale také kouzelník. Krásné představení.

Co si určitě nenecháte ujít?
Velkou událostí bude novinka od Cirk La Pytyka, která se jmenuje Batacchio, což je srdce zvonu. Je to projekt, který vymyslel a režíruje Maxim Komarov, jenž s La Putykou už spolupracoval. I když jsem ho ještě neviděl, už jsem o něm slyšel. Myslím, že v tom bude určitá křehkost a specifický humor. Jsem na to moc zvědavý. Určitě bych rád zmínil, že budeme mít dvě premiéry: Běžkařskou odyseu souboru Bratři v tricku, který Trutnováci dobře znají a mají ho rádi. Vystoupí také Cirkus Te Ty s premiérou Hrdinek. Moc se těším na Losers Cirque Company, kteří patří ke špičce našeho nového cirkusu a umějí se prosadit i v mezinárodním měřítku. Venku pod širým nebem uvede Cirk La Putyka Airground. Bude toho ale určitě více.

Soubor Cirk La Putyka je v Uffu jako doma. Je to tak?
Dříve to sepětí bylo ještě větší, protože neměl multifunkční centrum Jatka v Praze, kde dne má svoji základnu. Spolupráce i přátelské vztahy však pokračují dál. Začalo to tím, že jsme je pozvali, jim se tady hrálo skvěle a více jsme se stýkali. Kluci - umělecký šéf Rosťa Novák a jeho bratr, producent Vítek, jsou sice v práci přísní, ale jinak s nimi byla radost spolupracovat. Lidsky jsme si velmi sedli. Skutečně, jsou u nás v Uffu jako doma.Každý rok se snažíte diváky něčím překvapit. Máte letos něco v rukávu?
Budeme se snažit udělat nějaký hezký závěr. Vytvoříme průvod městem s různými zastávkami, kde budou představení. Budeme se snažit to dopilovat, aby si lidi odnesli nezapomenutelný zážitek.

Kolik představení za rok vidíte?
Třikrát do roka vyjedu a snažím se vidět co nejvíce představení. Loni jsem byl ve Švédsku, Francii, Itálii i Rakousku. Dohromady jsem viděl tak padesát představení.

Dá se to vstřebat?
Je to těžké. Někdy totiž jedu i na obrovský festival nového cirkusu do skotského Edinburghu, tak toho vidím ještě více. Snažím se věci si pamatovat a dělám si různé poznámky. Ale speciálně loni v Itálii, kde prezentují svůj poměrně náročný a často hodně experimentální cirkus, to bylo velmi náročné.

Podle jakého klíče je tedy vybíráte do Trutnova?
Snažím se hned vybrat toho hlavního headlinera. Tomu přizpůsobuji to ostatní. Proto jsem letos vybral ze zahraničí abstraktnější vystoupení Australanů a k tomu jako protipól „rodinnou“ věc. Musí to mít kvalitu a samozřejmě musím přemýšlet i v ekonomickém kontextu. Třeba Australané tady u nás měli čtrnáctidenní rezidenci, proto mám cenu lepší, než kdyby tady předtím nebyli. U českých věcí vycházím z toho nejkvalitnější, co je u nás možné vidět.

Vy jste se letos vydal do Austrálie. Co bylo cílem této daleké cesty?

Dlouhodobě spolupracuji s jednou známou německou agenturou. Přes ni jsem se dostal na australský soubor Gravity & Other Myths. Loni v září, jak už jsem říkal, u nás měli čtrnáctidenní rezidenci a zkoušeli tady. Teprve potom jsem byl pozván na australský festival do Adelaide. Hostitelé zaplatili hotel a já jsem si uhradil cestu, na což jsem si sehnal sponzora. Tato cesta byla zásadní. Bylo pro mě úžasné, že jsem mohl zažít atmosféru toho festivalu. Viděl jsem premiéru představení Backbone souboru Gravity & Other Myths, kteří u nás letos vystoupí. Když jsme se setkali, tak ke mně běželi a říkali, že milují Trutnov. Navázal jsem spolupráci i s dalšími Australany.

Jaký smysl má Czech showcase, který jste letos nabídli? 
Cílem je především žánr českého nového cirkusu, který se v posledních letech hodně vyvíjí, podpořit a dostat ještě dál. Nový cirkus je skvělý žánr sám o sobě, který má v sobě hodně pozitivního. Na rozdíl od hudebního nebo divadelního prostředí je tam nejméně rozepří a třenic. Lidi si fandí navzájem, a to se mi na tom moc líbí. Kromě toho české soubory, které na Cirk-Uff přijedou, mají unikátní příležitost, aby se na ně podívali zahraniční promotéři. Tím se může kvalitním českým souborům otevřít cesta na prestižní festivaly nového cirkusu v cizině. Domnívám se, že jsme v tomto směru další zajímavá země na mapě tohoto žánru.

Prošel nový cirkus za tu dobu, co se prezentuje v Trutnově, nějakou proměnou?
Samozřejmě se hledají různé cesty, jak nový cirkus posunout dál. To, co vnímám na české scéně, je, že dříve byl synonymem českého nového cirkusu Cirk La Putyka, který má velmi osobitý přístup. Nyní po těch letech vidím řadu jiných souborů, kteří k žánru přistupují jinak. V Česku se to hodně rozvinulo a je to výrazně pestřejší, než před sedmi lety.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Cirk-Uff, Tomáš Třeštík, Arthur Bramao, Pavel Hejný

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama