reklama 

Malíř přespal na chodbě hotelu, pak vystavil obrazy u „draků“

18.5.2017  •  Kultura  • 
čtenost 1046

Trutnov - Jeho obrazy jsou žánrově velmi pestré. Od zvláštních krajin, přes portréty, abstraktní motivy až po zasněné příběhy. To je tvorba malíře a muzikanta Davida Macháčka (1968), kterou do 28. května prezentuje na své první autorské výstavě Pozdě, ale přeci v Galerii Draka.

Malíř přespal na chodbě hotelu, pak vystavil obrazy u „draků“

„Je to průřez mou třicetiletou tvorbou. Nejstarší obrazy jsou z osmdesátých let. Nikde jsem předtím nevystavoval a jsem rád, že mi tuto premiérovou výstavu umožnila trutnovská Galerie Draka,“ řekl nám Macháček, který vystudoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Praze. Jeho tajemné obrazy mají blízko k surrealismu. Jsou ale také odrazem Davidových pocitů, vnitřního světa a pohledu do krajin.

Jeho vzory jsou převážně surrealisté, ale nejenom oni. Má rád například také mistra abstrakce, amerického umělce Jacksona Pollocka, dále holandského malíře Vincenta van Gogha, patrně nejslavnější českého malíře Františka Kupku či dokonce Zdeňka Buriana. Macháčkova pestrá tvorba se vyznačuje formální uvolněností s důrazem na obsahové sdělení.

Když malířská múza zaklepe na dveře, Macháček se s tím moc „nepáře“ a je schopen tak zvaně na jedno nadechnutí vychrlit i několik obrazů. O tom svědčí skutečnost, že dva dny před vernisáží výstavy namaloval tři obrazy. „S Davidem jsem se seznámil před lety, když se k němu můj bratr nastěhoval do malého bytu na Zbraslavi, kde jsme občas trávili večery u krbu v houpacích křeslech. Už tehdy mě zaujaly jeho obrazy, které byly rozmístěny v Davidově pokoji,“ zavzpomínal Vojtěch Lábus z Galerie Draka.

I když autor žije v Praze, má k Trutnovu blízko. Jeho otec se narodil v Trutnově a prarodiče žili v Žirči, kam jezdil na prázdniny. Kromě toho, že mu jeho první samostatná výstava bude Trutnov nepochybně připomínat, nezapomene na toto město i z jiného důvodu. S přítelkyní a psem se ubytoval v jednom z místních hotelů. Kartu, kterou se otevírají dveře, si zabouchl uvnitř a v pokoji zůstal také jeho pes.

„S přítelkyní zůstali na chodbě. Přestože se zkoušeli dovolat na dvě telefonní čísla s prosbou o pomoc, nikdo telefon nezvedal. Strávili tak noc na chodbě u radiátoru. Teprve ráno přišlo vysvobození a mohli si na hodinu a půl zdřímnout,“ prozradil návštěvníkům vernisáže Lábus. David Macháček není pouze malíř, ale také vyhledávaný muzikant.  Na kytaru hraje v kapelách Echt! a Rudovous, na banjo a pozoun pak v hard trampové formaci Totem’s.   

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama