reklama 

Letošní Sochy v Trutnově jsou minulostí, odvezli Suškovu Rozhlednu i Kavárnu

7.11.2017  •  Kultura  • 
čtenost 826

Trutnov – Jak maják na pobřeží moře od poloviny června čněla v horní části Krakonošova náměstí jedenáct metrů vysoká, šest tun vážící Rozhledna. Za dobu, kdy toto dílo zdobilo náměstí, vystoupaly po 63 schodech stovky lidí. To už je minulostí, sochy byly dnes ráno odvezeny.

Letošní Sochy v Trutnově jsou minulostí, odvezli Suškovu Rozhlednu i Kavárnu

O to se postaraly mohutné jeřáby, které po deinstalaci Rozhlednu naložily na návěs, a tím letošní projekt definitivně skončil. Toto dílo pro letošní ročník projektu městské galerie Sochy v Trutnově vytvořil známý sochař Čestmír Suška. Odvozu se dočkala také jeho Kavárna vytvořená rovněž ze staré cisterny. Přes léto si v ní dávali přinesené kafíčko nejen zdejší obyvatelé, ale i přespolní návštěvníci města. Hned poblíž byly zavěšeny drátěné postavy, které letošní účastnice projektu, sochařka Veronika Psotková nazvala Velké prádlo. To bylo odstraněno nedávno.

„Akci Sochy v Trutnově považuji se velmi zdařilou a zajímavou událost. Líbí se mi, že se z ní stala tradice. Je pro mě radost se do Trutnova vracet,“ řekl při předprázdninové vernisáži sochař Suška. Také jeho kolegyně Psotková byla spokojena. „Myslím si, že akce Sochy v Trutnově je zázrak. Je to výstava dobrá pro všechny, a to i pro ty, kterým se to nelíbí,“ uvedla.

Podle Lucie Pangrácové, ředitelky pořádající galerie, je smyslem projektu mimo jiné je dostat se ve všedním životě o kousek výš. „Povznést se nad banalitu věcí, které nás každý den zaměstnávají a pohlédnout na svět trochu jinak,“ vysvětlila. Jak slíbila, sochy v Trutnově budou v ulicích města i v příštím roce.

„Předběžně jsem už jednala se sochařem Lukášem Rittsteinem. Je to ale ještě daleko, a co bude v příštím roce v Trutnově, ještě není úplně jasné. Jasné ale je, že projekt Sochy v Trutnově bude pokračovat,“ řekla nám dnes ředitelka městské galerie.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Michal Bogáň, Hynek Šnajdar

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama