reklama 

Vznášející se papírové objekty autorky doplní Hrátky s papírem

6.12.2017  •  Kultura  • 
čtenost 469

Trutnov – Geometric Identifiable Flying Objects, tedy Geometrické identifikovatelné létající objekty, ve zkratce GIFO in UFFO. Tuto výstavu, která se v těchto dnech koná v Galerii Uffo lze vidět do 12. prosince.

Vznášející se papírové objekty autorky doplní Hrátky s papírem

Její autorka Simona Gleissnerová (1981) je skutečným mistrem v přetváření papíru na umělecké objekty, které se nyní vznášejí v prostorách galerie. Kdo tam zavítá, nebude litovat. Uvidí něco, co se jen tak běžně nevidí. Autorka totiž přetváří papír různými rafinovanými metodami, mezi které patří skládání, ohýbání, kroucení, muchlání, vrásnění a plizování. Vznikají tak nejen působivá stínidla, ale i další rozmanité tvary uměleckých výtvorů.

Tato trutnovská rodačka, která vyrůstala v nedalekém Žacléři, je zručná, kreativní a zároveň velmi hravá. Původně sice převáděla papír do keramiky, ale ke zlomu v tvorbě, kterou je možné nyní vidět, došlo na stáži v Marylandu v USA. Tam objevila charakteristické zacházení s papírem - paper engineering, podobné japonským origami. Její tělesa, koule, kužely, jehlany, hranoly a další tvary vtěluje do objektů, které lákají k doteku.

„Od porcelánu jsem přešla k papíru. Na něm mě baví, že ho lze muchlat, kroutit, vrásnit či skládat origami vzory. Líbí se mi, že během několika hodin touto metodou vznikne jakási forma a potom výsledný objekt. Baví mě na tom ta metoda zvětšování, zkoušení různých možností a tady pak vidíte, co se nakonec podařilo,“ řekla autorka, která si pochvalovala prostředí galerie, protože je pro tento druh umění jako stvořené.

 

Podle historičky umění Martiny Vítkové si Gleissnerová v papíru i keramice našla svůj vlastní osobitý rukopis. Její metoda však vyžaduje velmi přesné geometrické členění, které původně dvourozměrnou hmotu zformuje do třírozměrné podoby se speciálně upraveným povrchem. „Monumentalita je pro ni výzvou. Její skládané pruhy, vějíře nebo koule papíru ovládnou svou bělostí a uklidní roztříštěné prostředí,“ uvedla Vítková.

Vhodným tvůrčím doplňkem výstavy bude v sobotu 16. prosince ve 14 hodin v Galerii Uffo dílna nazvaná Hrátky s papírem, kterou povede pro dvě skupiny zájemců právě autorka. První bude tvořit deset párů tvořených dětmi s rodiči a druhou deset dospělých. „Papír i pomůcky budou připraveny, dílna potrvá asi dvě hodiny,“ řekla kurátorka výstavy Paulina Skavova s tím, že vytvořené ozdoby i origami si jejich autoři odnesou s sebou.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Hynek Šnajdar

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama