reklama 

Obrazy Dušana Mravce lákají k doteku, jsou dokonalé a neklidné

9.10.2017  •  Kultura  • 
čtenost 678

Trutnov – Jeho velkoformátové obrazy jsou dokonalé, jasné a čitelné. Zátiší s lahvemi, čajovou konvicí na knize, s hrníčkem a citronem, psací stroj v kontrastu s počítačovým monitorem, pohled na železniční trať... Přesto jsou ale něčím zneklidňující a jiné. Divák si na předměty chce sáhnout, obrazy ho přitahují jako magnet.

Obrazy Dušana Mravce lákají k doteku, jsou dokonalé a neklidné

Tento nevšední svět nyní nabízí výstava Re: kapitulace slovenského malíře Dušana Mravce (36). Tento mladý umělec je odkojený klasickou hyperrealistickou malbou, protože byl žákem ateliéru profesora Zdeňka Berana na Akademii výtvarných umění, který v Galerii Uffo rovněž vystavoval. A vůbec, tento styl je tady doma, což potvrdil i ředitel Uffa Libor Kasík. „Dušan je snad šestým studentem profesora Berana, který tady vystavuje. Linie české hyperrealistické školy se nám Uffem line.“

Mravec však nechce svou až fotograficky přesnou tvorbou exhibovat a diváka ohromovat. Jde svou vlastní cestou, nevyhýbá se výtvarným experimentům. Pro jeho práci je charakteristické, že kombinuje naprosto odlišné malířské styly a vše spojuje do jednoho uměleckého celku. Přesto je stále virtuózní malíř. „Rád experimentuji a každá ta poloha mě posune někam jinam,“ řekl a pochvaloval si velkorysý prostor galerie. „Takto z odstupu samozřejmě obrazy ve svém ateliéru nemůžu vidět.“

Soubor Mravcových obrazů za posledních zhruba šest roků je, jak sám uvedl, výsledkem přemýšlení nad věcmi a skutečnostmi, skrytými významy a tajemstvími výkladu toho, co vidíme i toho, co tušíme. Malíř navíc bravurně pracuje se světlem, čímž zvyšuje emotivní působení svých maleb. „Tato výstava v sobě obsahuje něco, co mě vždy pohladí na duši. I když jsou jeho práce velmi rozmanité a dokonalé, je v nich obsažen i experiment s různými technikami, a to je na těch obrazech vzrušující,“ nechal se slyšet ředitel Uffa.

Rodák ze Žiliny Dušan Mravec patří k nejtalentovanějším malířům své generace. Absolvoval Akademie umění v Banské Bystrici v ateliéru Stanislava Balka, pražskou Akademii výtvarných umění, kde byli jeho profesory Milan Knížák, Miloš Šejn a Zdeněk Beran. Studoval také na Královské akademii výtvarných umění v belgických Antverpách a na umělecké škole ve Finsku. Jeho výstava v Galerii Uffo potrvá do úterý 31. října, kdy se také od 17 hodin uskuteční komentovaná prohlídka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama