reklama 

Při benefici s recitací herce Somra bylo na varhany vybráno 21 tisíc

17.10.2017  •  Kultura  • 
čtenost 348

Trutnov – Benefiční koncert na záchranu varhan v kostele sv. Mikuláše v Hajnici byl úspěšný nejen svým programem, ale také výtěžkem. Návštěvníci, kteří obsadili lavice slavnostně osvíceného prostoru chrámu, v dobrovolném vstupném darovali celkem 20 tisíc 890 korun.

Při benefici s recitací herce Somra bylo na varhany vybráno 21 tisíc

Odměnou jim byly krásné tóny cembala v podání profesora pražské HAMU Jaroslava Tůmy, který přednesl Bachovy skladby pro klávesové nástroje. Navíc se mohli zaposlouchat do myšlenek a názorů Alberta Schweitzera v umělecké interpretaci známého herce Josefa Somra. Pedagog pražské HAMU a iniciátor opravy hajnických varhan Vít Havlíček také představil projekt na jejich záchranu.

„Byl opravdu zážitek poslouchat, jak se krása skladeb střídala s přednesem myšlenek Alberta Schweitzera, který měl k Bachovy velmi blízko, a jehož myšlenky jsou stále velmi aktuální. Večer plynul v této slavnostní atmosféře a byl zakončen dlouhotrvajícím potleskem,“ uvedla jedna z organizátorek Karolína Václavíková.

Hajnické varhany pocházejí z dílny Franze Josefa Swobody, císařského varhanáře, který působil ve Vídni. Do dnešní doby se dochovalo jen několik jeho nástrojů. Na záchranu varhan byl zřízen transparentní účet 2801297755/2010, na který lze přispívat. Ještě do konce roku proběhne první část generální opravy, která je nutná, aby varhany byly opět funkční.

„Těšíme se tedy nejenom z krásných kulturních zážitků v jedinečném prostoru hajnického kostela, ale také na hudbu, která se díky sbírce bude moci kostelem právě z varhan rozeznít. Příští benefiční koncert se koná 5. listopadu od 16 hodin a vystoupí při něm flétnista Jiří Stivín a varhaník Václav Uhlíř,“ pozvala Vaclavíková. Další informace o průběhu opravy nástroje a i možnosti adopce píšťal naleznete na www.kchs.cz/hajnice.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama