reklama 

Drajborno sobě! Díky tobě! Unikátní jednodenní výstava oslavila pět let

4.9.2017  •  Kultura  • 
čtenost 1053

Trutnov - Každoročně rozšiřuje kulturní obzory diváků a má už tradičně skvělou návštěvnickou kulisu. Přestože ještě minulý pátek lilo jako z konve, v sobotu se vyjasnilo a jubilejní pátá čtyřiadvacetihodinová výstava Drajborna sobě, která se pravidelně s přicházejícím podzimem koná ve stodole a okolí chalupáře Romana Rejholda ve Studnici řečené Drajborna nad Jívkou na Trutnovsku, mohla začít.

Drajborno sobě! Díky tobě! Unikátní jednodenní výstava oslavila pět let

A byl to opět opulentní kulturní svátek. Na stěnách stodoly, v jejím interiéru, na louce či na zdech chalupy či na stojanech byla k vidění žánrově pestrá výtvarná díla. Od obrazů, přes fotografie, koláže, plastiky, po loutky i videa. Rok co rok také přibývají vystavující umělci. V prvním ročníku jich bylo osm, v dalším už jedenáct, ve třetím o jednoho více a ve čtvrtém třináct. A letos? Letos jich bylo čtrnáct a patrně i v dalších ročnících dojde k nárůstu.

Výtvarníci jsou kamarády a přijíždějí z různých koutů. Například z Prahy, Náchodska, ale také Trutnovska. Právě náš region zastupovali bratři – fotografové Oldřich Šlegr a Milan Šlégr z trutnovské tiskárny Dům tisku. Zatímco loni Oldřich vystavoval stínohry s figurínami, letos vsadil na živou modelku a vznikly velké černobílé, lehce erotické snímky. „Co na to říkáte? Není to blbé,“ ptal se ještě před vernisáží v Trutnově fotograf Šlegr. Jeho obavy byly zbytečné, fotografie jsou skvělé.

Jeho bratr Milan je známý světoběžník a potápěč v mořských hlubinách. Uvnitř stodoly bylo možné jeden den obdivovat jeho neobyčejně pestrý podmořský svět, kam se většina z nás nikdy nedostane. Barevné scenérie mořské fauny a flóry nabízely působivou podívanou rovnající se nádherným barevným obrazům. „Fotky jsou z Indonésie a dalších míst. Focení pod vodou moří je moje vášeň,“ prozradil Milan.

Po loňské pauze se na Drajbornu vrátila i trutnovská fotografka Eva Kešnerová. Vystavila sice pouze dva snímky, ale o jejich kvalitách není třeba pochybovat. „Mohla bych letos na Drajborně vystavovat?“ ptala se dva týdny před vernisáží fotografka. Bylo moc dobře, že se na Drajbornu vrátila, moc tam chyběla. „Bylo to skvělé,“ radovala se Kešnerová.

Čtvrtým autorem, který je z Trutnovem spjat svým novinářským angažmá v Trutnovinkách, byl Hynek Šnajdar. Na dřevěnou zeď stodoly, stejně jako v minulých letech, pověsil zarámované koláže, tentokrát z cyklu z roku 2015 nazvaného Obrazárna všednosti. „Vystavené koláže navazují na cyklus Záhady blešího trhu z roku 2011. Na formátu A 3 je devět okopírovaných rámů a v každém z nich jsou koláže evokující všednost reality,“ uvedl kolážista.

Velký úspěch měl doprovodný program vernisáže, který umocnil družnou a přátelskou atmosféru, která při výstavě panovala. Nevšední hudební variace zazněla v podání jazzem zasaženého, výborného náchodského kontrabasisty Marka Macka. Toho vystřídali dva svérázní herci červenokosteleckého divadla v „maskáčích“. Olešenský Shakespeare, jak si říká Vlasta Klepáček, přednesl Sobotní chvilku DEPO, tedy dementní poezii. V jeho bezelstném, někdy tak trochu přisprostlém podání, byla přednesena i báseň Drajborna.

K pobavení publika mu zdárně sekundoval Vráťa Hanuš, neboli olešenský Di Caprio, zamilovaný do lahvového piva, stejně jako do ženy. Žhavou novinkou letošního jubilejního ročníku je první pojmenovaná ulice na Drajborně. Tu vytvořil domácí chalupář Roman Rejhold. Ulice vede od rohu stodoly přes louku pokrytou kamennými menhiry k lesu a nese příznačný název Rue de Menhirs. „Je to vzpomínka na naše cesty do francouzské Bretaně,“ vysvětlil.

A co je smyslem čtyřiadvacetihodinové výstavy? Mimo jiné umělecky oživit toto poněkud neprávem zapomenuté místo, dát mu nový rozměr, přilákat starousedlíky i přespolní, nabídnout jim trochu toho kumštu a zároveň jim zpestřit jeden víkendový den dříve, než kraj pod Bischofsteinem zahalí melancholická zima. „Drajborno sobě! Díky tobě!“ nechali se slyšet nadšení účastníci.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Hynek Šnajdar, Monika Chmelařová

 

 

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama