reklama 

Listování bavilo erotickými „prasečinkami“

14.2.2017  •  Kultura  • 
čtenost 1349

Trutnov - Dojemný, vtipný, milostný a zároveň smutný příběh zakázané lásky v terezínském ghettu se přenesl na jeviště kinosálu Hvězda na ZŠ Mládežnická v rámci třetího dílu trutnovského Listování. Scénické čtení knihy Láska a tělo od Arnošta Lustiga v podání herců Lukáše Hejlíka, Barbory Jánové a Zdeňka Černína přivedlo některé divačky k slzám.

Listování bavilo erotickými „prasečinkami“

Dva stoly vedle sebe a přes ně přehozené prostěradlo jako improvizovaná postel. „Snad nás udrží, zatěžkávací zkoušku jsme nedělali,“ vtipkoval Lukáš Hejlík, když předstoupil před publikum. Bylo to poprvé, co se sám otec myšlenky projektu, který už patnáct let lidem představuje knížky tak trochu jinou formou, zúčastnil zdejšího Listování.

Společně s půvabnou herečkou Barborou Jánovou ztělesnili hlavní představitele milostného příběhu, řezníka Josefa Reinische a Gabrielu Lágusovou, která pomáhá ve starobinci. Jejich padesátiminutové divadelní vystoupení, mimochodem skvěle zahrané, balancovalo mezi vážností tématu o osudech Židů za druhé světové války a na druhé straně diváky bavilo myšlenkami, dialogy a scénkami nabitými sexualitou a láskou mladého židovského páru.

„Knihu Láska a tělo doporučuji. Určitě si rozšíříte milostnou slovní zásobou,“ usmál se po představení Lukáš Hejlík a přidal několik postřehů. Například. Tam, kde u ženy začínají nohy. Anebo. Tam, kde jednou budeš rodit děti. Jeho největším favoritem a nejčastěji používaným je však obrat souměrný trojúhelník rosy a chmýří.

Při závěrečné scéně, kdy hudba graduje a hrdinové knihy se krok po kroku posouvají k sobě, jak se naplňuje jejich osud v transportu, mrazilo v zádech.

Láska a tělo je jednou z posledních knih Arnošta Lustiga. Významný český spisovatel židovského původu v roce 2011 podlehl rakovině. Tvůrci projektu Listování se svým turné připojili k programu AL 90, který připomíná nedožité 90. narozeniny autora.

Další Listování, jehož organizaci si v Trutnově vzala na sebe Barbora Chmelíková, se uskuteční na jaře, přesný termín zatím není znám. „Bude to ale zase úplně něco jiného, protože my tím žánrovým kormidlem točíme ze strany na stranu,“ poznamenal Lukáš Hejlík.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama