reklama 

„Fotr“ festivalů sice zanechal velkou stopu, tečka za ním je ale zřejmě definitivní

28.6.2018  •  Kultura  • 
čtenost 2472

Jestli něco rozbilo mnohaletou událost, která Trutnov proslavila nejen v republice, ale i v zahraničí, tak to byly narušené mezilidské vztahy. Open Air Trutnov Festival byl v posledních ročnících přejmenovaný na Trutnoff Open Air Festival. Zlomyslná koncovka off za názvem města, tedy ve volném překladu vypnuto, zlepšení situace moc nenahrála. Ale to je spíše maličkost. Každopádně dlouholeté žabomyší osobní spory, antipatie a vykopaná válečná sekera s městem, nemohla vést k žádné smysluplné budoucnosti festivalu.

„Fotr“ festivalů sice zanechal velkou stopu, tečka za ním je ale zřejmě definitivní

I když Martin Věchet, organizátor a zakladatel tohoto známého podniku, v minulých letech pravidelně upozorňoval, že by mohlo jít o poslední ročník s důrazem na to, že mu město hází klacky pod nohy, nakonec se vždy festival konal. Teprve v roce 2016 bylo ohlášeno, že nebude a taky nebyl. A nebude ani letos a je pravděpodobné, že nebude už nikdy. Aspoň v areálu Na Bojišti. „Budoucnost Bojiště je pro náš festival nejistá. Pozemky v bezprostřední blízkosti areálu jsou určeny ke komerčnímu využití nebo k bydlení. Náš festival tam tedy nemá perspektivu,“ tvrdí Věchet.

Podle nového nájemce Bojiště Romana Dorňáka jsou sice stavební pozemky nabízeny k prodeji, ale nebudou prodány hned. „Myslím si, že lze pořád na Bojišti něco pořádat. Je třeba komunikovat s městem i s případnými majiteli okolních pozemků, aby nedocházelo ke zbytečným třenicím,“ řekl nájemce Bojiště.

Ještě předtím, než začal areál spravovat, město prostřednictvím vedoucího odboru majetku města Radka Hojného oznámilo, že konec předchozí nájemní smlouvy, která vypršela v závěru roku 2016, by neměl mít žádný vliv na konání ani jednoho z festivalů. Měl na mysli Trutnoff Open Air a Obscene Extreme.

„Zájemci o pořádání festivalu by měli uzavřít s novým nájemcem, případně s městem, pokud nájemce nebude vybrán, nájemní smlouvu. Na základě jejího uzavření budou mít pořadatelé festivalů zajištěno poskytnutí prostoru pro tyto účely,“ upozornil tehdy Hojný. To se však nestalo, tradiční festivalová nit byla přetržena a už nenavázána. To, že letos festival skutečně nebude potvrdil nový nájemce Bojiště Dorňák.

V rozhovoru pro červnový magazín Trutnovinky oznámil, že Martin Věchet festival Na Bojišti dělat nechce. „I když jsme se ho snažili přesvědčit, aby si to rozmyslel, festival letos určitě nebude,“ poznamenal. Věchet naznačil, že má asi patnáct nabídek z různých koutů republiky, kde by mohl festival pořádat. Nechtěl být ale konkrétní. „Pět destinací je opravdu zajímavých, kde se nám areál a přístup líbí,“ podotkl tajemně. 

Zdá se tedy, že Trutnoff Open Air Festival Na Bojišti, který se tam řadu let konal, je definitivně uzavřenou minulostí. Samozřejmě, pokud Věchet najde nový prostor někde jinde a festival uspořádá, už nebude mít spojitost z Trutnovem. Prostě „fotr“ festivalů, jak se tomuto podniku říkalo, sice nejen ve městě, ale i v celé zemi, zanechal nesmazatelnou stopu, ale je více než pravděpodobně, že se už odebral do kulturního důchodu.

Hynek Šnajdar
hynek@trtunovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Vilém Fischl, Jiří Jahoda

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama